Отивам до магазина да купя олио, ми каза един съсед онзи ден, като се засякохме на входа. Имало го на някои места още под 3.5, лв., а което звучи наистина изгодно, при положение, че цените на премиум марките гонят 5 лева и някои от хората започнаха да смятат, че скоро ще им излезе изгодно да купуват зехтин, като се вземе предвид съотношението цена/качество. Преди пандемията за високи цени се смятаха тези, които минават 2.5 лв. Бизнесът в България и в цяла Европа не е в по-изгодна позиция, когато става въпрос за цените на природния газ и електроенергията. За разлика от случая с олиото и широкия избор от места, където човек да си купи олио, бизнесът в България е силно ограничен заради по-малкото „магазини“ за енергоизточници. Вносът на синьо гориво е силно зависим от един доставчик – Русия, като от тази година за първи път между 5 и 10% от вноса идва от Азербайджан. Това не попречи цените на синьото гориво да нараснат почти три пъти до малко под 100 лв. за мегаватчас, а от ноември

се задава и поредно увеличение

Въпреки многото търговци на електроенергия в България, предлагането също е ограничено, и то се свежда предимно до това, което предлагат някои от по-големите производители на ток, като липсва адекватна свързаност с пазарите в региона. Едва през този месец се очаква да заработи механизъм, с който български фирми ще могат да участват на свободния пазар и в Румъния. Това обаче едва ли ще е панацея, защото в момента цените са високи навсякъде със стойност от близо 500 лв. за мегаватчас В момента са повече от пет пъти над тези до началото на лятото. В САЩ вече струва с близо 17 долара повече да се зареди един резервоар бензин в сравнение с година по-рано. В понеделник средната цена на горивото на бензиностанциите достигна 3.32 долара за галон, посочват от популярния сайт за сравнение на цените на горивата ААА. Всичко това изглежда като една перфектна буря, която може да остави след себе си един изцяло нов икономически пейзаж. Каква обаче ще е прогнозата за следващите седмици и месеци, е трудно да се каже, но в опит да бъдем икономически метеоролози, е важно да проследим откъде идва вятърът на промяната. По време на първия COVID локдаун в края на април 2020 г. галонът струваше едва 1.8 долара, или почти двойно по-ниско, отразявайки текущото към онзи момент ниво на икономическа активност, която така и до края на 2020 г. не успя да се възроди и повечето страни отчетоха спад на БВП. Не така стояха вече нещата в началото на 2021 г. Само три седмици преди новата година да настъпи, Агенцията по безопасност на храните и лекарствата FDA одобри първата ваксина срещу COVID болестта, която спря света така, както дори и войните не са го правили. Въпреки очакванията на мнозина, че такъв препарат едва ли ще бъде създаден или одобрен скоро, той дойде само няколко месеца след разразяването на пандемията. В следващите седмици започват да се появяват нови и нови ваксини, разработени от различни компании в САЩ, Европа, Русия и Китай.

Не след дълго, благодарение на тях, животът, включително и икономическият, започна

да се връща към нормалното

властите постепенно започнаха да отпускат ограниченията, животът, макар и не съвсем същият, започна отново да намира своя нов ритъм. В понеделник линиите, обслужващи маршрути между скандинавските държави, обявиха, че вече няма да изискват носенето на маски в самолетите. Германия от своя страна посочи, че в края на ноември е готова да отмени извънредното положение, въведено на 28 март. Всичко това, в рамките на шегата, може да е истински повод на антиваксърите да кажат, че ваксините са оскъпили живота им, както и този на ваксинираните. Бързото откритие и прилагане на ваксините, въпреки известната съпротива, успя да направи така, че да можем да говорим за икономика изобщо. Сега е далеч по-лесно на икономистите да кажат, че трябва да се бори инфлацията, отколкото през март 2020 г., да вземат отношение кога кризата ще свърши. Истина е, че бързото икономическо възстановяване изненада доста играчи на пазара, като успя да наруши равновесието между търсене и предлагане, както на стоки и услуги, така и на суровини и труд. Тук идва място и на адаптивността и желанието да оцелееш в бизнес отношение. Пример за това дадоха от британската верига магазини Tesco, който в момент на липса на шофьори и горива в страната се обърна към услугите на железопътния транспорт и магазините продължиха да са сред най-заредените в страната, а други останаха доста празни. И голямата верига, като моят съсед, са разбрали, че е възможно някъде нещо да струва по-евтино или просто да го има налично. Това не означава, че инфлацията няма да ни засегне всички, но тези, които са склонни да търсят отговор на новите предизвикателства, ще ги посрещат по-подготвени.