Истинско медицинско чудо са постигнали екипите на болница ,Сърце и Мозък‘ в Бургас с 54-годишния Иван Радков от София, който се обърна с джипа си и пострада много тежко след зверска каскада миналия петък рано сутринта.

Първи на помощ се отзовават журналисти, бивш общински съветник и полицай от РУ Поморие, който се е прибирал към дома си. Благодарение на тяхната адекватна реакция Иван е изваден от заключения джип, който бил по таван, а ръката му висяла премазана извън колата.

Пет дни по-късно мъжът вече се възстановява, но все още е под наблюдение в реанимация. След инцидента той беше с опасност за живота и беше изгубил много кръв, а ръката му бе дотолкова премазана, че приличаше на пихтия, според свидетелски разкази.

Иван карал много бързо и с извадена ръка, подпряна на прозореца, което станало причина за жестоката травма, която получава. Откаран е в ,Сърце и Мозък‘ и приет в тежко състояние. Специалисти коментират, че в подобни случаи, за да се спаси животът на пациента, първото решение е да се предприеме първична ампутация.

Екипите от ортопеди и съдови хирурзи в ,Сърце и Мозък’ обаче решават да се борят за медицинско чудо – да възстановят крайника на пациента.

Първи започват ортопедите, които се справят с няколко фрактури на лъчевата и на радиалната кост, опитват се да изградят костния скелет и правят външна фиксация. След тях влизат съдовите хирурзи, които успяват да зашият унарната артерия, както и радиалната, възстановяват кръвотока на ръката. Хирурзите поставят киршнерови игли, за да съединят костите и възстановяват сухожилия.

В понеделник пациентът вече е в съзнание, но остава в реанимация, а показателите му се подобряват. Следва втора операция.

В момента Иван Радков се подобрява, а крайникът е топъл и с възстановено кръвоснабдяване. В следващия етап от неговото възстановяване ще работят неврохирурзите, предстои и естетичната пластика.

Екипите на ,Сърце и Мозък’, които са съставени основно от млади и амбициозни лекари, ръководени от опитните специалисти, извършват медицинско чудо с Иван Радков. Операцията трае повече от 10 часа, а през това време хирурзите и лекарите от различните отделения се сменят. Така на практика прилагат мултидисциплинарния подход в пълен синхрон помежду си и успяват да постигнат най-доброто за пациента.