Имената на Александър Манолев, Петър Харалампиев, Красимир Томов бяха присъединени към тези на Васил Божков, Делян Пеевски и Илко Желязков към обявените в сряда от Държавния департамент на САЩ за лица с наложени санкции във връзка с участието им в сериозна корупция.
Изявлението на Нед Прайс идва само час след изявлението на Министерството на финансите на САЩ за налагане на санкции по Глобалния закон "Магнитски" - санкции там бяха наложени върху Делян Пеевски, Илко Димитров Желязков, както и срещу Васил Божков. Това огласяване се прави по силата на Член 7031(c) от Закона за Държавния департамент, чуждестранните дейности и свързаните с тях програмни бюджетни средства за 2021 г.
Това огласяване прави недопустимо влизането в Съединените щати на Манолев, Харалампиев, Томов, Желязков и Пеевски, както и на най-близките членове на техните семейства. Освен Манолев, Харалампиев, Томов, Желязков и Пеевски публично са оповестени и имената на съпругата на Манолев - Надя Манолева и неговите деца Алекса, Йоанна и Димитър; съпругата и сина на Харалампиев - Веселка Харалампиева и Павел Харалампиев, непълнолетните син и дъщеря на Пеевски и дъщерите на Желязков - Ваня Илкова Желязкова и Роза Илкова Желязкова.
Манолев, Харалампиев и Томов са участвали в корупционни дейности, които са подкопавали върховенството на закона и доверието на българското общество в техните демократични държавни институции и обществени процеси, включително използвайки политическото си влияние и длъжностни правомощия за лична изгода. Манолев е заместник-министър на икономиката, Харалампиев е бивш председател на Държавната агенция за българите в чужбина, а Красимир Томов е главен секретар на Държавната агенция за българите в чужбина.
В качеството си на народен представител Пеевски е използвал Желязков, служител в Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, като посредник и съучастник в търговията с влияние и даването на подкуп с цел защита от обществен контрол и за оказване на влияние върху ключови институции и сектори в българското общество.
Днешният акт препотвърждава нашия ангажимент в подкрепа на върховенството на закона и укрепването на демократичните институции в България, се посочва в изявлението.
Съединените щати подкрепят всички българи, които работят за напредъка на реформите, а Държавният департамент ще използва своите правомощия за насърчаване търсенето на отговорност по отношение на корумпирани лица в региона и в глобален мащаб, се посочва в изявлението.
Припомняме, първото такова санкционирано лице бе съдия от специализирания съд, който на 5 февруари 2020 г. бе санкциониран от държавният секретар на САЩ Майк Помпео - обяви съдия Андон Миталов от Специализирания наказателен съд като първия българин със забрана да пътува за САЩ заради данни за корупция. Дисциплинарното производство срещу магистрата беше образувано на 18 февруари, като такова бе поискано още преди това от правосъдния министър Данаил Кирилов.
Името на Андон Миталов стана известно в края на 2019 г. като съдията, който пусна да пътува в Москва обвинения за шпионаж председател на движение "Русофили" Николай Малинов, за да получи орден от руския президент Владимир Путин. По случая бе разпоредена и проверка от тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров. От Спецсъда заявиха, че няма нарушения в работата на съдия Миталов.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.