Бившата служителка във Facebook, която обвини компанията, че поставя печалбата пред хората, ще поиска в понеделник от американските конгресмени да въведат по-добра регулация на интернет гиганта с милиарди ползватели по целия свят, изправен пред една от най-сериозните кризи за репутацията си в неделя след безпрецедентна повреда.
37-годишната Франсис Хаугън, продуктов мениджър, която през май напусна базираната в Калифорния компания, ще свидетелства пред комисия на Сената. Нейните разкрития допълнително разпалиха критиките срещу Facebook, чиито четири платформи - две социално мрежи Facebook и Instagram, и две мобилни приложения WhatsApp и Messenger, са използвани всеки месец от близо 3,5 милиарда души.
Платформите бяха засегнати в неделя от гигантски срив, "най-сериозния регистриран някога" от Даундетектър - сайт, който води отчет за сигналите на потребителите, според който са били засегнати "милиарди" ползватели.
Повредата, продължила близо седем часа, бе отстранена в 22.30 ч. по Гринуич. Потребителите на Facebook се съревноваваха в писането на сарказми в Twitter. Други от тях обаче се оплакаха, че са отрязани от контактите си, от източниците си на доходи или оръдия на труда.
Този срив, който се отрази доста зле на компанията на Марк Зукърбърг, бил причинен от "грешна конфигурация" на рутърите, които "координират трафика между сървърите", посочи Facebookв комюнике, публикувано на нейния сайт през изминалата нощ. Техническата повреда е имала "ефект на доминото".
Днешното изслушване на Франсис Хаугън пред комисията по търговия на американския Сенат е посветено на влиянието на Facebook и Instagram върху младите потребители, само седмица след подобна процедура с участието на вицепрезидентката на компанията Антигон Дейвис.
Според откъси от предварителните показания, качени в Twitter, Франсис Хаугън иска да призове сенаторите да въведат регулации върху Facebook, каквито известен брой от конгресмените обещават да приемат.
"Когато осъзнахме, че тютюневите компании прикриват вредите, които причинява пушенето, правителството предприе мерки. Когато установихме, че колите са по-сигурни с обезопасителни колани, правителството предприе действия. Умолявам ви да направите същото и сега", гласи откъс от показанията на Хаугън.
"Ръководството на компанията знае начини да направи Facebook и Instagram по-сигурни, но не предприема необходимите промени, защото поставя огромните си печалби пред хората. Така компанията става безотчетна", се допълва в изказването на бившата служителка.
/Алексей Маргоевски/
/ПА/
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.