Специализираният в почивки в България туроператор Balkan Holidays Ltd преустанови дейността си на пазара във Великобритания от 24 април. Причината – тежката конкурентна среда, става ясно от официално публикувано съобщение на сайта на компанията.

Клиентите, които в момента са на почивка с Balkan Holidays, няма да бъдат засегнати, а всички с предстоящи резервации ще получат пълно възстановяване на средствата, уверяват от компанията.

"Много е тъжно, че компанията прекратява дейност във Великобритания след толкова години. Компанията е платежоспособна, но стана все по-трудно да бъдем конкурентоспособни и рентабилни на британския пазар. Никой няма да остане ощетен - всички клиенти ще бъдат напълно компенсирани, а доставчиците ще бъдат изплатени. Искрено им благодаря за подкрепата през годините", казва Александър Стоянов, изпълнителен директор на Balkan Holidays Ltd във Великобритания.

Той съжалява, че разочароват лоялните си клиенти и туристическите си агенти и им благодари за съвместната работа. "Надявахме се да отпразнуваме 60-годишен юбилей догодина, но това няма да се случи", пише Стоянов.

Историята на Balkan Holidays

"Balkan Holidays" е бившият държавен туроператор, който работи на британския пазар от 1966 г.

Агенцията за приватизация продаде държавната компания на регистрираната в Лондон фирма „Logic Invest Watches“ срещу 410 000 долара в края на 90-те години.

Дружеството се занимаваше с вътрешно и външнотърговска дейност в областта на туризма, туроператорската дейност в страната и чужбина и всички видове информационни, транспортни и рекламни услуги в областта на туризма. Разполага и със собствени имоти в няколко европейски столици.

През годините фирмата се е свързвала с банкера Цеко Минев. Не е ясно кой е действителният ѝ собственик, защото се държи от офшорна компания регистрирана в Кипър.

Освен в България туроператорът предлагаше летни и зимни почивки в Хърватия, Черна гора, Словения, Малта и Северен Кипър.

В България той организираше чартъри до Бургас, основно за Слънчев бряг, и зимни полети до София за почивки в Банско, Боровец и Пампорово.

Компанията оперираше с изходящи полети от 17 летища в Обединеното кралство и достигна пик от над 130 000 туристи годишно. В последните години този брой намаля, заради силната конкуренцията и заради стъпването на нискотарифни авиопревозвачи по българското Черноморие. Към момента на затваряне Balkan Holidays е имал Atol лиценз за 27 817 клиентски пътувания.

Туроператорът вече не може да предложи толкова добри цени, каквито имат TUI и Jet, смятат български хотелиери. Според тях сериозен проблем за българския туризъм няма да има, тъй като Balkan Holidays са далеч от силните си години, когато водеха над 130 000 британски туристи в страната ни.

Формалната причина за прекратяването на дейността на британския пазар е неплащането на гаранционния фонд във Великобритания, но неофициално се знае, че има конфликт между собствениците, писа бургаското издание „Флагман“.

Balkan Holidays е поредната фирма, която прекратява работа на британския пазар в последните години. През март 2019 г. е имало над 4200 туристически фирми, а през юни 2023 г. техният брой пада на 3500. Миналия месец Trafalgar Travel фалира след 42 години съществуване, съобщи „Дейли Мейл“.

Хотелиерът Костадин Ралев: Много лоша новина

За хотелиера Костадин Ралев, който е известно име в туристическия бранш, изтеглянето на „Balkan Holidays“ от британския пазар е много лоша новина за българския туризъм.

За TUI и Jet България е просто опция в каталога им, а Balkan Holidays инвестираше в качествена реклама на Острова, която утвърждаваше България като популярна дестинация за зимен и летен туризъм, аргументира се той.

Ето и коментара на Костадин Ралев на страницата му във "Фейсбук":

"Гневен съм!!!! До дъното на душата си.

Balkan Holidays Ltd. прекратява дейността си във Великобритания. Това не е просто новина - това е шамар в лицето на всички, които милеем за България и нейния имидж по света.

Това беше ЕДИНСТВЕНАТА българска туроператорска фирма, която С ГОРДОСТ рекламираше родината ни като туристическа дестинация на най-големия пазар в Европа.

И какво прави държавата? Министерството на туризма? Пълно мълчание. Пълна апатия. Все едно нищо не се е случило.

В нормална държава държавата щеше да реагира, щеше да се намеси, да търси решение, да подкрепи, да спаси. Но тук? Българският модел: "Какво ни брига? Това си е техен, частен бизнес. Да се оправят!"

И какво очакваме, след като бизнесът се държи от самозабравили се "бизнесмени", пръкнали се след '89-та с пари, натрупани не с труд, а с връзки, схеми и услуги към службите?

Получили всичко наготово, и сега - естествено - не им пука. Закриват фирмата с лекота, защото имотите в Лондон им носят повече, отколкото усилието да развиват българския туризъм.

Защо да се борят за кауза, когато може просто да си броят наемите? А последиците за цялата верига от хора, които се трудят, за да създадат българския туристически продукт?!?!

Срам. Безхаберие. Късогледство.

А после се чудим защо светът не знае кои сме, къде сме и какво предлагаме. Ами ето защо.

И за финал, благодаря от сърце на всички, служители, представители и екскурзоводи на Болкан в годините, с които съм работил за подкрепата и доверието!

За мен беше, чест, престиж и удоволствие!"