При произнасянето днес на първата си реч пред двете камари на Конгреса президентът Джо Байдън ще влезе в нова роля: експерт по продажбите.
През първите сто дни на власт тонът на Байдън често беше мрачен, защото говореше за смъртните случаи от коронавируса в страната, за масови стрелби и милиони безработни.
След като повечето членове на правителството му вече бяха одобрени от Конгреса и бяха подписани много изпълнителни заповеди и законът за колосалната помощ за справяне с COVID-19, сега голяма част от плановете на Байдън зависят от добрата воля на конгресмените.
Затова президентът демократ смята да положи допълнителни усилия, за да убеди избирателите, а с тях и скептично настроените конгресмени, че сътрудничеството и отпускането на трилиони долари са начинът за обновяване на Америка и за съперничество с Китай, заявиха през последните седмици правителствени служители и техни съюзници, сред които и някои конгресмени.
Планът на Байдън "Да построим наново и по-добре" има широка подкрепа сред избирателите, но законопроектът му за справяне с коронавируса не получи подкрепата на нито един конгресмен републиканец. Днес президентът планира да представи още една идея, ползваща се с подкрепата на обикновените хора - да отпусне 1,5 трилиона долара за детски градини и центрове, за колежи, като средствата за това дойдат от данъците на богатите американци.
Този план ще се добави към инициативата за създаване на работни места чрез инфраструктурни проекти на стойност два трилиона долара, която ще се финансира със средства от увеличаването на корпоративните данъци на американските компании, което според републиканците в Конгреса е твърде голямо.
Очаква се Байдън да се опита да убеди американците, че инфраструктурата е нещо повече от пътища, че болногледачите и социалните работници трябва да получават по-добри възнаграждения и че облагането на богатите с повече данъци в името на инвестициите в дългосрочни проекти е нещо хубаво за икономиката. След днешната си реч Байдън ще отиде утре в Джорджия, в петък ще бъде в Пенсилвания, а после ще посети и други места.
Повече от половината американци - 55 процента, одобряват президента Байдън, става ясно от социологическо проучване на Ройтерс/Ипсос - рейтинг на доверие, какъвто предшественикът му Доналд Тръмп никога не е имал. Харченето на средства за инфраструктурни проекти е дори още по-популярно, тъй като изисква плащането на по-високи данъци от богатите.
Ето защо целевата аудитория днес няма да са само малцината конгресмени, на които е разрешено да присъстват физически в залата на Капитолия, а десетките милиони американци, които Белият дом се надява, че ще гледат речта на президента, казват сътрудници на Байдън.
В същото време съветници от Белия дом искат Байдън да засегне разнообразни политически теми в речта си, като се започне от реформата на полицията и се стигне до външната политика.
Основният текстописец на Байдън Винай Реди помогна на президента да подготви своята 21-минутна реч за встъпването си в длъжност, която бе една от най-кратките в съвременната история, и речта през март, с която Байдън призова да бъде сложен крой на омразата, след като в Джорджия имаше убийства на американци от азиатски произход.
При подготовката на речите на президента, казват негови помощници, по принцип има процес на изпращане и връщане на проекта, като това може да продължи няколко седмици или месеци, пишат се чернови, добавят се бележки на ръка и текстът се редактира до последната минута.
Байдън иска от помощниците си да превърнат идеите му в директни и съдържателни изречения и да съдържат само обещания, за които са сигурни, че правителството може да изпълни, като например обещанието от предизборната му кампания да гарантира сто милиона дози от ваксини за сто дни - цел, за която се говореше много, която бе постигната бързо и бе последвана от нова - за двеста милиона дози.
"Цялата идея на решителното излагане на позицията се състои в това да се стигне до хората, за да се упражни натиск върху конгресмените", казва Тиъдър Шекълс, преподавател по английски език в колежа "Рандолф-Мейкън", който е писал много по въпроса за политическата комуникация.
Байдън и вицепрезидентката Камала Харис "се опитват да общуват по-директно с американския народ", изтъква Шекълс.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.