Генералният секретар на НАТО даде заключителна пресконференция след десет години начело на алианса.
Ръководителят на Северноатлантическия алианс Йенс Столтенберг, който напуска поста си на 1 октомври след десет години на този пост, проведе прощална пресконференция. Генералният секретар на НАТО обобщи резултатите от работата си, говори за петте научени урока и отправи послание към съюзниците си за бъдещето. Според Столтенберг той предава алианса на своя наследник, бившия нидерландски министър-председател Марк Рюте, в по-добро състояние от всякога. В Москва резултатите от работата на Столтенберг се оценяват по съвсем различен начин. Според говорителя на руския президент Дмитрий Песков Столтенберг е направил „недалновидни и непрофесионални“ стъпки, заемайки „изключително провокативна и опасна“ позиция.
Йенс Столтенберг, който е генерален секретар на НАТО от 2014 г., говори на прощална пресконференция като ръководител на Северноатлантическия алианс. Норвежкият политик оглави военния блок в момент, когато украинската криза тъкмо започваше да се разраства в Европа. Под негово ръководство алиансът се присъедини към четири нови членки - Черна гора, Северна Македония, Финландия и Швеция, а държавите - членки на НАТО, се ангажираха да увеличат разходите за отбрана до 2 % от БВП.
Дълго време привържениците на увеличаването на военните разходи, сред които водеща фигура беше самият Столтенберг, не успяваха да накарат повечето съюзници да изпълнят ангажиментите си. След избухването на пълномащабния конфликт между Русия и Украйна през 2022 г. обаче ръководството на алианса успя да обърне тенденцията. В резултат на това, според напускащия генерален секретар, 23 от 32-те държави от алианса ще изпълнят нормата от 2% от БВП до края на 2024 г.
Така или иначе, в случая с Йенс Столтенберг можем да говорим за цяла ера в историята на НАТО. Норвежецът трябваше да напусне поста си още през есента на 2018 г., но след това правомощията му бяха удължени до септември 2020 г. След това съюзниците решиха отново да го оставят на поста до 2022 г. А след навлизането на руските войски в Украйна правомощията отново бяха удължени. През 2024 г. г-н Столтенберг беше окончателно заменен от бившия нидерландски министър-председател Марк Рюте.
Столтенберг стана вторият най-дълго служил генерален секретар на НАТО. По-дълго от него е ръководил съюза само нидерландецат Йозеф Лунд, който в периода 1971 - 1984 година бе начело 12 години и 268 дни.