Светът е пълен с всевъзможни музеи – исторически, научни, литературни, музеи на изкуството и на религиите. Настанени удобно във впечатляващи постройки, те събират в себе си древна история и богатства от различни култури. Именно с цел запазването на човешката история и култура, през вековете са били построени хиляди музеи, където днес са изложени ценни артефакти и реликви, които хората могат да видят и да научат за произхода им. Градове и цели държави по света обаче са обявили карантина заради коронавируса, включително България, което означава, че трябва да си останем вкъщи. Но това съвсем не означава, че трябва ни е скучно. Тъй като всички сме поставени в такава ситуация, много музеи и галерии предлагат възможност да ги посетите
без да напускате комфорта на дома си
А и не всеки има възможност да посети чужда страна и да обиколи нейните музеи. Но не го мислете – сега имате перфектната възможност да се разходите в десетки държави само чрез няколко клика на мишката. Представяме ви два необичайни музея в Ню Йорк. Първият в света музей на грима вече отвори врати в мегаполиса. В него почитателите на макиажа могат да видят как едни от най-известните жени са се грижили за външния си вид.

Идеята за създаване на специална експозиция с любимите продукти на звездите е на американеца Дорин Блох. Той има намерение да покаже нагледно тенденциите в грима в САЩ в средата на миналия век. Козметичната индустрия се ражда през 50-те години, обяснява създателят на музея, който отделя по-голямо внимание на този важен за дамите период. Посетителите имат възможността да видят гримовете, които са ползвали Мерилин Монро и Грета Гарбо. Те ще могат да пробват различни козметични процедури и да вземат
участие в мастърклас по гримиране
Музеят на грима се е натъкнал и на една рецепта с продукти, които Мерилин е използвала, за да се грижи за кожата си. Тя е написана още през 1959 г. от унгарския дерматолог д-р Ерно Ласло, който е развил серия от продукти, станали любими на Монро. Те вече трудно могат да се намерят на пазара, но след откритието на музея са започнали преговори за възвръщане на цялата им гама предложения. Една от универсалните препоръки, които д-р Ласло споменава в рецептата си, е, че изрично забранява на Мерилин да се храни с всякакъв тип ядки, шоколад, маслини, стриди и миди. Защо ли пък полезните мазнини в маслините и морските продукти са били забранени в диетата на Монро?

Освен потенциалната причина, че
Мерилин е била алергична
към всички тези храни, откриваме и други неща защо може да ги е избягвала. Маслините например са придружени с твърде много сол, която може да предизвика дехидратация, задържане на вода и излишно омазняване на кожата. При по-ниско качество пък на миди и стриди можем да си донесем раздразнения по кожата. Всички тези храни са и много богати на мазнини, което вероятно е била причината Мерилин да ги е избягвала.
Музеят на къщата на търговеца
Един от скритите скъпоценни камъни на Ню Йорк, Музеят на къщата на търговеца, е стъпка назад във времето. Построен преди 183 г., музеят първоначално е бил дом за богатото семейство Тредуел в продължение на почти 100 г. и се превръща в музей през 1936 г.

Красивата къща от червени тухли е напълно възстановена в оригиналната си форма и разполага с колекция от над 3000 елемента, притежавани преди това от Tredwell's. Красивият дом от 19-ти век е идеалният начин да научите за културата и живота на богатия търговски клас по евтин и удобен начин. Този музей не е като повечето други в Ню Йорк, защото
хората всъщност са живели тук
Посетителите могат да се запознаят с историята на семейство Тредуел.

Сейбъри Тредуел купува този дом през 1835 г., а неговите потомци живеят там, докато дъщеря му, Гертруде, умира през 1933 г. През 1936 г. домът се превръща в музей, а през 1965 г. е проектиран като забележителност. Докато този музей е определен да покаже историческия живот на това невероятно семейство, той е и интересен за онези, които обичат паранормалното - мнозина посетители твърдят, че виждат, чуват и дори помирисват призрака на починалата Гертруде.