Все повече преки и косвени доказателства свързват главния секретар на МВР Живко Коцев с престъпна група, в която прокуратурата твърди, че са членували директорката на митниците Петя Банкова, Марин Димитров, синът му Стефан Димитров и Николай Николов - Паскала.

Близо седмица след акцията, при която бяха арестувани Банкова и баща и син Димитрови, разследващите власти все още не дават подробна официална информация по случая. В определени медии обаче бяха разпространени серия доказателства от делото, които потвърждават познанството между обвиняемите и Коцев. Дори потвърждават, че той е получавал подаръци от тях.

Това стана ясно по време на заседанието на Софийския градски съд (СГС) в събота, на което Петя Банкова и Стефан Димитров бяха оставени за постоянно в ареста. Тогава съдия Тони Гетов изрази недоумение защо на Живко Коцев също не е било повдигнато обвинение - срещу него също са събрани уличаващи данни.

Всичко това се разви на фона на обвиненията на премиера в оставка Николай Денков, че висши представители на прокуратурата и вътрешния министър Калин Стоянов са упражнили натиск върху Коцев да подаде оставка. Той направи това в деня на акцията в митниците, но в петък промени решението си и остана на поста, пише Свободна Европа.

В понеделник пък Денков подаде официален сигнал срещу временния главен прокурор Борислав Сарафов.

Мълчание на разследващите органи

Акцията срещу предполагаемата престъпна група за контрабанда на цигари беше извършена от Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС), Комисията за противодействие на корупцията (КПК) и Софийската градска прокуратура (СГП) в сряда.

Единствената официална информация по случая засега дойде на следващия ден от СГП. Тогава стана ясно, че Банкова, Марин и Стефан Димитрови са обвинени за участие в престъпна група, действала от началото на 2023 до 3 април 2024 г. В нея влиза и заподозреният като контрабандист Паскала, който е обявен за издирване. Освен за самото участие в бандата, тримата задържани бяха обвинени и за търговия с влияние.

На 4 април стана ясно, че главният секретар на МВР изненадващо е подал оставка. Решението му беше обяснено от Денков и "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) с упражнен върху него натиск. От формацията дори заявиха, че не знаят къде е Коцев. В края на деня в сайта на МВР се появи негова писмена позиция, в която той заявява, че просто е решил да напусне системата.

На 5 април стана ясно, че номинираният за служебен премиер Димитър Главчев възнамерява да остави настоящия вътрешен министър Калин Стоянов на поста му. Малко по-късно Денков даде брифинг заедно с Коцев, който потвърди, че е бил подложен на натиск да се оттегли от поста си, но е решил да не се поддаде.

Първи неофициални данни

Още същата вечер започнаха да излизат първите неофициални данни за евентуалната връзка на главния секретар на МВР със задържаните за контрабанда. Те дойдоха първо от главния редактор на "168 часа" Слави Ангелов, който беше поканен в "Панорама" по БНТ да коментира случая.

"Днес аз получих информация, която не е свързана с каналите за изтичане на информация. Тоест, не е контролирана. И от тази информация, която аз получих, знам, че има доста доказателства, които свързват главния секретар със схемата на т.нар. Паскала", каза журналистът, подчертавайки, че вярва на източника си.

На следващия ден, 6 април, беше насрочено заседанието на СГС по мерките за неотклонение на Банкова и баща и син Димитрови. Непосредствено преди него на Марин Димитров му прилоша и беше откаран в спешната болница "Пирогов". В съдебната зала останаха само шефката на митниците и Стефан Димитров.

Доказателства в съда

В пледоарията си прокуратурата описа, че Димитрови са действали като посредници на Паскала при контрабанден внос на цигари в България. Обвинението твърди още, че Банкова се е срещала многократно с тях и те дори са ѝ повлияли да направи кадрова смяна в митницата в Лесово.

Сред доказателствата, представени от СГП, беше и видео-техническа експертиза на кадри от камера на летище София. На тях е заснет Коцев да получава от Димитров-младши кутия. За нея разследващите твърдят, че е съдържала скъп швейцарски часовник, за който ДАНС разполага с данни, че след това главният секретар е носил на ръката си.

По време на съдебното заседание прокуратурата поиска да прожектира част от доказателствата публично в залата. Съдът обаче не разреши това. Позицията на защитата беше, че по делото няма доказателства, от които да става ясно, че познанството между обвиняемите е било базирано на престъпни отношения с цел контрабанда.

Впоследствие Петя Банкова и Стефан Димитров бяха оставени в ареста, за да не извършат престъпление, а по отношение на Живко Коцев съдът отбеляза, че по делото са налични достатъчно данни, за да бъде обвинен и той. От определението стана ясно още, че в свой разпит Банкова е отрекла да познава Димитрови, въпреки че за това има множество данни.

Теч на доказателства

Малко след края на заседанието Слави Ангелов публикува първа порция от серия снимки на Коцев с баща и син Димитрови, които в следващите дни се оказаха получени от редица други медии, доста от тях - таблоидни. От повечето от тези кадри се разбираше, че са правени от обвиняемите баща и син в различна обстановка с Коцев - на вечери, край басейн, в сауна.

Течът на неофициална информация продължи и в понеделник, 8 април. Тогава няколко медии разпространиха протокол от разпита на свидетел по делото, в който не фигурира неговото име. От думите му става ясно, че той работи в МВР, познава се с обвиняемите Банкова и Димитрови и често се е виждал с тях, включително на семейни тържества, където са си разменяли подаръци.

Въпросният свидетел твърди, че бащата и синът са били близки с бившия вътрешен министър и настоящ депутат от ПП-ДБ Бойко Рашков. Затова свидетелят е поддържал контакти с тях, въпреки че е знаел, че са замесени с контрабанда.

Един от адвокатите на Банкова - Людмил Рангелов, коментира пред бТВ, че този свидетел най-вероятно е именно главният секретар на МВР Коцев. Това обаче не се потвърждава засега от прокуратурата. Тя не коментира и изтеклите в медиите множество снимки.

Подобна практика на разпространяване на доказателства от досъдебни производства имаше по времето на бившия главен прокурор Иван Гешев. След уволнението му през миналото лято временният му наследник Борислав Сарафов дори разкри публично, че Гешев е използвал "определени медии", за да им изпраща информации за публикуване, по които после прокуратурата да се самосезира.

Сигнал срещу главния прокурор

Междувременно в понеделник премиерът в оставка Денков изпрати официален сигнал срещу Сарафов на Даниела Талева, назначена за специален обвинител, който да разследва главния прокурор и заместниците му.

В сигнала се излагат твърдения, че Сарафов се е срещал с Коцев в присъствието на градската прокурорка Илиана Кирилова и заместника ѝ Христо Кръстев и е бил заплашен, че ще бъде обвинен и арестуван, ако не подаде оставка. Кирилова потвърди за срещата, но отрече главният секретар на МВР да е бил заплашван, цитирана от бТВ.

На целия този фон по предложение на "Има такъв народ" (ИТН) и с подкрепата на ГЕРБ и ДПС миналата седмица в парламента беше сформирана временна комисия, която да проучва данните за престъпна група, свързана с митниците. Тази комисия беше създадена като контрапункт на предложената от ПП-ДБ комисия за строежа на газопровода "Турски поток".

В четвъртък предстои Софийският апелативен съд (САС) да заседава на втора инстанция по мерките за неотклонение на Петя Банкова и Стефан Димитров. Мярката на бащата Марин Димитров ще се гледа отделно, когато здравословното му състояние се подобри.