Скрити
ят дълг показва сумата, която държавата би трябвало да натрупа като резерв днес, ако трябва да финансира бъдещи разходи, без да увеличава митата или данъците. Една компания ще трябва да натрупа финансови резерви, за да финансира такова обещание за анюитет. Държавата обаче не спестява значителни резерви за пенсии, сестрински грижи или здравни осигуровки или за пенсии на държавни служители. Неявният дълг на Германия през 2021 г. е повече от два пъти по-голям от официално отчетения държавен дълг, който е около 75 процента от БВП. Фондация „Пазарна икономика“ ще публикува текущия баланс на поколението с общия дълг през следващата седмица. Рафелхюшен разкритикува планираното запазване на пенсионното ниво като „нарушение на справедливостта между поколенията“.
Следващият пенсионен план на Хубертус Хайл ще струва повече от 1,5 трилиона евро
Пенсионната политика на светофарната коалиция води до силна допълнителна тежест за младото поколение. Това показват изчисления на Изследователския център за генерационни договори към университета във Фрайбург. Планът, заложен в коалиционното споразумение за поддържане на стабилно ниво на пенсиите на 48 процента от средните доходи след 2025 г., увеличава разходите за бъдещите данъкоплатци и вноски. Допълнителните финансови изисквания на пенсионното осигуряване възлизат на 1,56 трилиона евро, както изчисли изследователският екип, ръководен от финансовия учен Бернд Рафелхюшен. Неявният държавен дълг, скрит във фонда за социална сигурност, ще нарасне с 43,6 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) с един замах. С постоянната стоп линия на пенсионното ниво, планирано от федералния министър на труда Хубертус Хайл (SPD), споделянето на тежестта, прилагано преди в пенсионната система, ще бъде изоставено. Досега факторът устойчивост в пенсионната формула гарантираше, че последиците от демографските промени се разпределят повече или по-малко поравно между млади и стари.
нараствали със
същия темп като заплатите. И колкото по-лошо е съотношението на осигурените към пенсионерите, толкова по-високи трябва да бъдат вноските и данъчната субсидия към пенсионния фонд. В месечния си доклад Бундесбанк предупреди, че процентът на вноските ще се повиши от сегашните 18,6% на 29% до 2070 г., когато нивото на пенсията бъде фиксирано. Освен това ще са необходими допълнителни данъчни средства в размер, който съответства на шест процентни пункта данък върху добавената стойност.
Вероятно прехвърляне на всички тежести на демографските промени само върху по-младото поколение
Президентът на
Конфедерацията на германските работодателски асоциации (BDA),Райнер Дългер също смята, че постоянната пенсия от 48 процента е непосилна,
защото до края на следващото десетилетие вноските ще трябва да се повишат до повече от 25 процента: „Това не само би било пълно пренатоварване на участниците. Това също би означавало прехвърляне на всички тежести на демографските промени само върху по-младото поколение.” Необходима е обаче пенсионна политика, която да разпределя тежестта справедливо между поколенията, каза Дългер.
Методите за преодоляване на проблема: капиталов резерв, статистически трикове и свободен от идеология дебат
Коалицията се съгласи да внесе десет милиарда евро от федералния бюджет за изграждане на капиталов резерв за стабилизиране на пенсионната система. Въпреки това, в сравнение с трилионите разходи срещу нивото на обезпеченост на грижите за пенсионерите, тази сума е малка. Хайл иска да въведе втория си пенсионен закон тази година. 21 милиона пенсионери се възползват от неговия "пенсионен пакет I" с най-високата корекция на пенсиите си за старост за добри 40 години: в западните провинции на Германия, пенсиите ще се увеличат с 5,35 процента от 1 юли, на изток с 6,12 процента. Причината за високия плюс са промените в базата за изчисление. Икономистът Рафелхюшен говори за "статистически трикове", които Хайл използва. Дългер призова за реалистичен и свободен от идеология дебат относно пенсионното финансиране. Държавата го дължи на хората, които се трудят усилено всеки ден.
Източник: welt.de