Първите магазини за марихуана за развлечение в Колорадо заработиха на пълна пара. Така заработиха, че чак пушек се вдига. С това беше поставено началото на експеримент, който ще бъде внимателно наблюдаван по света. Активисти се надяват да докажат, че узаконяването е по-добра алтернатива от скъпата война, водена от Америка срещу наркотиците. ,,Честно казано, мислех си, че никога няма да видя този ден", каза зашеметеният Ерън Ром, който пуши с компания концентрирана марихуана на парти в Денвър, озаглавено ,,Забраната свърши" - асоциация със забраната на алкохола през 20-те години на ХХ век. Скептиците се тревожат, че мярката ще направи марихуаната по-широкодостъпна за младежите, въпреки че според закона наркотикът може да се продава само на лица, навършили 21 години.
Избирателите в Колорадо одобриха през 2012 г. узаконяването на марихуаната. Планира се от средата на 2014 г. употребата и продажбата на наркотика да стане законна и в щата Вашингтон. Уругвай прие закон през декември и стана пък първата страна, въвела на цялата си територия правни регулации за марихуаната. Активистите, които подкрепят легализирането на наркотика, твърдят, че законната търговия с марихуана ще донесе приходи за държавите и ще спести пари, тъй като няма да има нужда да се вкарват в затворите всички закононарушители.
До момента рекапитулацията е следната: 24 магазина за трева в осем града в Колорадо отвориха врати, след като набраха персонал и наеха охрана. ,,Ще си сложа касовата бележка в рамка, щом се върна вкъщи, за да ми напомня какво е възможно. Легална навсякъде", заяви Джеймс Арън Ремзи, който е лежал за кратко в затвора за притежание на марихуана преди по-малко от година. Развълнуван е, че сега си купува трева легално. Затъмнени стъкла на черна лимузина, спряла пред един от тези магазини, показва другата страна на новоузаконения пазар - има хора, които са склонни да опитат легална марихуана, но не са готови да си я купуват пред очите на всички.
Адисън Морис, собственик на едно от заведенията за марихуана, има 10 клиенти, които чакат вътре и са платили $295, за да бъдат повозени три часа от ,,марихуанен асистент", който ще им помогне с избора на подходящия вид от предлаганата продукция. ,,Ние сме от старото поколение ценители на тревата, заяви 63-годишният търговец. - Не сме като хипи тревоманчетата, готови да стоят на този студ и да купонясват."
Колорадо въведе система за проследяване на насажденията, за да държи наркотика настрана от пазара на черно. Въведени са и изисквания за пакетирането, поставянето на етикети и тестването на продуктите наред с ограничения за психотропните действия на ,,ядливата" дрога.
Но все пак марихуаната все още е нелегална съгласно федералния закон. Федералното министерство на правосъдието изготви списък от осем точки с приоритети в регулациите за производство и продажба на трева. Те задължават щатите да държат наркотика настрана от непълнолетни, престъпни картели, федерално имущество и също тревата да не се разпространява в други щати, където е нелегална, в противен случай федералните власти ще предприемат строги мерки.
,,Разбираме, че Колорадо се гледа под лупа", заяви Джак Финлоу, адвокат на губернатора Джон Хикънлупър и ръководител на работната група, която се занимава с планирането на новите закони за производство и продажба на наркотика. Група експерти по лечение на пристрастяванията и лекари заявиха, че забелязват увеличаване на проблемите с пристрастяването към марихуана, особено сред младите. Според тях по-голямата достъпност на тревата ще изостри проблема. ,,Това налива масло в огъня", смята Бен Корт от Колорадския център за зависимост, пристрастяване и рехабилитация към болницата в Колорадо.
Поддръжниците на легализирането се надяват, че експериментът на Колорадо няма да се набива чак толкова на очи след първоначалната пазарна еуфория. ,,Възрастните в тази страна купуват марихуана от години, заяви Мейсън Твърт, говорител на ,,Марихуана полиси проджект", най-голямата организация, която се бори за промяна в политиката към този вид дрогав САЩ. - Единствената разлика е, че в Колорадо сега те ще я купуват от законни търговски обекти вместо от пазара на черно."
Радостта се чете и в очите на дистрибуторите. ,,Това ще привлече хората от всички краища на страната", смята Адам Рейлег, който е един от основните доставчици на канабис в Колорадо. "През последните месеци съм получавал постоянно писма и телефонни обаждания, в които хората искат да се уверят, че законът ще влезе в сила на 1 януари, за да могат да комбинират ваканцията си със ски и канабис", уверява той. Някои компании пък вече започнаха да организират групови пътувания, като очакват тълпи от туристи до новите магазини. Всъщност икономическият залог не е за пренебрегване. В Колорадо, който е известен със своите ски курорти, властите са дали разрешения за 348 магазина, но повечето все още не са готови да отворят. Във Вашингтон от 3,746 молби за лиценз са удовлетворени 867. Всичко това обещава нови приходи от данъци. Перспективите обаче са много по-големи. Секторът вече може да се похвали с кабинет от адвокати, софтуер за управление, застрахователна компания и дори сайт, пуснат по случая от ежедневника ,,Денвър пост". Според изследователския център ,,Арк вю маркет рисърч" легалната продажба на канабис ще нарасне с 64% и в края на 2014 г. ще достигне от $1,4 млрд. до $2,34 млрд. Филиалът в Колорадо на Националната организация за реформа на законите за канабиса твърди от своя страна, че всеки ще се възползва от новото законодателство. ,,Това ще създаде нови работни места, нови данъчни постъпления, допълнителна туристическа дейност и ще доведе до развитието на нова индустрия в Колорадо", казва Рейчъл Жилет, която е адвокат в организацията.
Откриването на първите дрога магазини обаче в никакъв случай не означава, че Америка отново се връща към революционерите от 60-те години на миналия век. В новото начинание няма нищо подривно, нито пък насочено срещу системата, а напротив, става дума за чист прагматизъм. От новото законодателство може да се печели много и точно финансовият аспект е решаващият в случая. Само в първия ден магазините за канабис в Колорадо са калкулирали приходи от $1 милион! За неолибералистите от света на бизнеса влиянието на законодателството в областта на леката дрога не е толкова от значение, защото не засяга структурата на властта. То обаче представлява нов източник на доходи. Може да се направи паралел с браковете между хомосексуалистите, тъй като става дума за еволюция на обществото, което официализира съществуващ факт.
Друг фактор, който натежа в промяната на законодателството, е начинът за отнемането на влиянието на наркокартелите. Досега те държаха монопола върху дрогата, докато сега щатът ще го контролира и така ще разклати почвата под краката на мафията и наркобандите. С тази цел и Мексико отдавна обмисля легализирането на марихуаната.
Първите кофи шопове със сигурност ще се впишат в съвременната американска история, тъй като използването на канабиса с медицинска цел вече е факт. Новите заведения са победа за прогресистите и неолибералистите, които обединиха усилията си, макар и по различни причини. От една страна, легализацията на канабиса слага край на борбата срещу престъпността, давайки нов източник на доходи. От друга - в един момент леката дрога ще започва да създава същите проблеми за общественото здраве като тютюнопушенето, което ще доведе до въвеждането на нови такси.
Това пък ще даде на щатите възможност да попълнят дупките си в бюджета.
Някои правят паралел и със смъртното наказание. През последните години броят на екзекутираните смъртници драстично е намалял. Затворите се пукат по шевовете, а това излиза скъпо на американските данъкоплатци. Така че отмяната на смъртното наказание в някои щати е по-скоро резултат от икономически сметки, а не от етика. По същата логика новото законодателство ще опразни затворите от задържани по силата на репресивното законодателство. Някои експерти пък отбелязват, че промяната в иначе славещите се като уж консервативни щати Колорадо и Вашингтон е комплексно явление, което е емблематично за т. нар. лудешки капитализъм.