Тежки обвинения срещу Борда на директорите на Българския културен клуб в Лос Анджелис (BACES) отправиха четирима членове, които твърдят, че са изключени неправомерно от организацията. По думите им, това е станало на 10 декември, ден след като са повдигнали въпроси за управлението на BACES и са поискали свикване на извънредно събрание на 27 януари, на което да бъде поискан вот на недоверие на сегашното ръководство, чийто мандат по думите им е изтекъл на 11 декември, и да бъде назначен временен борд, който да организира избор на ново постоянно ръководство. 

Четиримата изключени членове - Георги Здравков, Иво Атанасов, Николай Колев и Христофор Караджов обвиняват настоящото ръководство в „безхаберно управление“, неспазване на устава и промяната му, неспазване на поетите ангажименти, както и липса на дейности по основната функция на Клуба, а именно да организира събития за българската общност в Лос Анджелис. 

Настоящият Борд на директорите, чийто президент е Джон Аладжов е избран през декември 2020 година, след като преди 4-5 години

предшествениците им са били поставени под наблюдение на прокурор 
от Калифорния,

каза пред BG VOICE Христофор Караджов. По думите му, новият борд се е оказал „същия като стария“.

Документи, предоставени на BG VOICE показват, че ръководството е наследило несъбрани наеми в размер на  $151,865. Три години по-късно сумата вече е набъбнала до $564,652. „За декември има още $12,000 несъбрани, януари ще са още толкова и т.н. Дори като приспаднем ефекта на COVID, става въпрос за около $265,000 нанесени финансови щети“, написа в email до BG VOICE Георги Здравков. 

Става въпрос на неплащани с години наеми на долния етаж на сградата на културния център. „По различни причини не се събира наема, първо оправдание беше пандемията, но това и сега продължава“, обясни Караджов. В писмото си той и останалите обаче питат защо няма опит за прекратяване на договора с корейската църква на втория етаж, която плаща символични наеми и не позволява ползването на сградата по предназначение като средище и място за български събития, а на борда е отнело три години, за да се заведе дело за изгонването на неплащащия наемател на долния етаж и то „само след огромен натиск“.

Четиримата отбелязват в писмо си до останалите членове на Клуба и 

изхарчени $130,000 разходи за адвокати,

като прилагат данъчни декларации за изминалите три години. „За 2023 формулярът все още не е готов, но според ковчежника разходите са още $40-$50 000“, написа до BG VOICE още Здравков. Те обвиняват Борда на директорите и в „прахосване на средства за пощенски разходи при наличие на безплатни алтернативи“.

Според Здравков, Караджов, Атанасов и Колев са допуснати и груби нарушения на Устава по време на изборния процес, което „прави самите избори фактически нелегитимни“. По думите им седмица преди избора на новото ръководство са приети „незаконни промени“ в устава, които в последствие са били премахнати „тихомълком и отново само след огромен натиск“. Самият изборен процес пък е бил опорочен заради редица „противоуставни изисквания към кандидат-директорите“, твърдят изключените членове. Освен това ръководството не е осигурило нужния брой кандидат-директори (4 кандидата за 5 места), като впоследствие директорските постове са намалени на 3, „допълнително концентрирайки властта в ръцете на Джон Аладжов и неговия секретар Владимир Стрински“.


Всичко това е станало при пълна изолираност на Борда от членовете на дружеството и при абсолютна безотчетност при вземане на ключовите решения, твърдят те и добавят, че е проявена  враждебност при задаване на въпроси, а ръководството е стигнало дотам, че е заглушило изказвания на членове чрез бутона „Mute All” по време на едно от двете събрания за 2023 година. Хората, които не са били съгласни със сегашното управление, пък са били изключени от Клуба без обяснение и мотиви по Коледа. 

За сметка на всичко това за последните три години

BACES е организирал едва две събития за българската общност

в Лос Анджелис, а дейността на дружеството е сведена „единствено до раздаване на малки суми ($16 000 за три години) на други организации, с което се симулира активност“. 


„Не се извършва дейност по предназначение. Това не е сериозно“, отбеляза пред BG VOICE  Христофор Караджов. Така неизпълнението на мисията на дружеството, застрашава статута му на нестопанска организация, твърди той. 
В подкрепа на думите си четиримата изключени цитират и самоотчет за свършеното и несвършеното във Facebook публикация от бившия директор и ковчежник на BACES Надя Мешкова. В нея тя признава, че не е успяла да спази обещанията си, дадени при номинацията ѝ за член на Борда на директорите.

Преди три години тя обещава да помогне за финансовото стабилизиране на организацията, да установи прозрачност, да бъдат създадени комитети, да се раздават ученически стипендии и да бъде организирана дарителска програма.

„Нищо от това не беше довършено или свършено“,

отбелязва в публикацията си Мешкова. 


Тя отчита, че сегашното ръководство е успяло да премахне някои ненужни разходи, но не е успяло да се справи със събирането на неплатените наеми, което „е изключително тревожно”. „Дадох всичко от себе си, за да придвижа този въпрос, но на този етап не сме и на крачка по-близо до това да съберем част от този дълг и да спрем дупката да се разширява”, пише тя. 

Мешкова признава и неуспех в установяването на прозрачност в управлението на BACES. „Ние се съгласихме за месечни нюзлетъри, чести ъпдейти, но вие знаете добре, че това не се случи”, отбелязва тя. „Стипендии/Дарения – никога не стигнахме до това, тъй като бяхем заети с други дейности.”

Президентът на Борда на директорите Джон Аладжов отказа да говори за отправените обвинения както към цялото ръководство, така и персонално срещу него, като посочи, че не е говорител на Борда и каквото и да каже, това няма да е официално становище, но пред BG VOICE подчерта:

„Това е една

долна клеветническа кампания,

която върви против мен, против целия борд и тя е свързана със съвсем други цели и игри, които нямат нищо общо с това, което ви казват.“

Инициаторите на извънредното събрание, под чиято подписка вече са се подписали 10% от членовете на BACES, което е повече от необходимите 5% по Устав, пък вече посочиха целите на временното ръководство, което настояват да поеме управлението на Клуба, ако досегашния Борд подаде оставка. То ще трябва да формулира конкретни задачи за бъдещето на организацията, да състави комитети, включително финансов, културен, дарителски, членски комитет и други, на които да се делегира отговорност. 

Новото ръководство трябва да изчисти и въпросите с наемателите „както неплащащите, така и тези на втория етаж, които заемат пространството, предназначено за нуждите на българската общност”. То трябва да се установи правила за откритост и яснота в дейността на BACES и да се организира провеждането на нови, свободни избори. 

„Три достойни професионалистки - Милена Макартни, Нина Аритонова и Вяра Мелтън - се съгласиха да се кандидатират за временен борд на BACES със срок от 120 дни”, съобщиха пред BG VOICE инициаторите. 

Дали ще имат успех? „Сегашният Борд разполага с банковите сметки със сериозни средства на клуба. Те могат да плащат на адвокати”, каза пред BG VOICE Христофор Караджов. Присъствието и гласовете на членовете на Клуба на 27 януари  (когато ще се проведе изборно събрание, бел.ред.) обаче може да бъдат решаващи дали тази организация ще продължи да съществува и дали ще изпълнява мисията си на български клуб или ще изчезне, отбелязва още той.