Халед е сириец и е участвал в тайна мрежа за подпомагане в опустошени квартали на Дамаск. Той напуснал страната, когато станало прекалено опасно за него, но Европа не се оказва толкова любезна към Халед, какъвто бил той към своите сънародници сирийци. Халед попаднал в България, където след двумесечен престой в центрове и $370, платени на адвокати и преводачи, получил нужното разрешително, за да живее извън лагерите. Сега обаче той се страхува да напусне хотела си в София, защото в тази европейска столица е напечено за такива като него. Неотдавна там бе пребит друг сирийски младеж, а едновременно с появата на бежанците се появиха и крайнодесни фракции. Те поставиха ултиматум към правителството да ,,изчисти" София от ,,престъпния контингент на нелегални имигранти". ,,Никой не смее да каже, че е сириец, всички оставаме по домовете си след 17 ч.", разказа Халед. Това не е животът, който сирийските бежанци в България са си представяли, че ще имат в Европа.

Българските правителствени представители казват, че правят всичко възможно с ограничените средства, с които разполагат. Министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев прогнозира, че бежанската вълна от Сирия ще продължи за относително дълъг период и предупреждава, че България и ЕС се изправят пред критична ситуация.

Много от сирийците, потърсили убежище през миналата година, са от средната класа, но следващата вълна вероятно ще бъде съставена от по-бедни и уязвими хора. За онези, които са в лагери в Турция, България е най-безопасният вариант, тъй като Гърция вече издигна миналата година строго охранявана ограда по границата в отговор на антиимигрантските настроения сред населението, борещо се с икономическа криза. Много обаче са изненадани от условията, с които се сблъскват в България, където  правителството не може да им осигури храна, облекло и дори достатъчно легла. Над 11 хиляди бежанци се очаква да пристигнат в България до края на годината - с 2,000 повече от 2012 г. Неподготвено за този наплив, правителството започна да отваря неизползвани училища, включително техникума по дървообработване във "Военна рампа", където 800 бежанци са натъпкани в занемарени класни стаи. Положението им е повече от мизерно - няма топла вода, няма дори бани, токът е на режим, поради което те трябва да стоят мръсни и на студено.

В районите, където правителството има намерение да открие нови центрове за бежанци, избухнаха протести, подкладени от новини в медиите, обвиняващи пришълците, че са членове на терористични организации. От началото на месеца "Амнести интернешънъл" е регистрирала три нападения над мигранти, за които те смятат, че са били на расистка основа, а президентът Росен Плевнелиев и премиерът Пламен Орешарски призоваха към спокойствие. Много сирийци, които вече са в България, са нетърпеливи да получат документи, идентифициращи ги като сирийци с хуманитарен статут, които биха им позволили да заминат за други държави. Те се надяват на по-топло посрещане в по-богати страни като Швеция или Германия.

Шарлот МакДоналд-Гибсън, ,,Тайм"