Циклонът се изнася на юг, ще вали още в Гърция, но като цяло опасността в нашата страна отмина. Това прогнозира синоптикът Анастасия Стойчева пред Нова тв.
Имаше жълт код за Южното Черноморие по-рано. Числените модели не предполагаха такова количество валежи. Но дежурният през нощта срещу 5-и вижда какво става и вдига оранжев код за област Бургас. При нас от значение се оказа и Малоазиатската депресия, която вече бе затихваща, но като цяло различните въздушни маси се събраха, обясни синоптикът. Тя призова синоптиците да имат ключова роля, когато се подготвят различни планове.
Най-голямо е количеството дъжд е паднало в село Кости - 329 литра на кв.м. През нощта е било най-силно, интензивността е била 14 литра на минута, каза Стойчева.
Югоизточна България е район с рекорд - 463 литра на кв.м в Ахтопол през 1994 г. През 2017 г. отново излезе коритото на река Велека и пак имаше жертви заради непочистени речни корита, обясни Стойчева.
Тя цитира още данни - 258 литра на кв.м във Варна през 1958 г., в "Слънчев ден" - 342 литра на кв.м през 1951 г., в Ахтопол няколко пъти през годините.
От 80 г. в България е забранено застрояването и записването на речните корита, но това не се спазва и резултатът е, че имаме жертви, коментира Георги Стефанов, експерт по климатичните промени. Без значение какво се случва в Царево, знаем, че по цялото Черноморие има презастрояване, а изкопната маса отива в деретата, това е видно за всички.
Само Лозенец и Царево са посочени в риска от наводнение в плановете за управление. Варвара, "Арапя", "Нестинарка", Синеморец и Ахтопол не са включени, не са преценени като риск от наводнение, защото са туристически места и там коритата ще трябва да бъдат отпушени, обяви Стефанов.
Събраха си циклон и антициклон. Време е да започнем да свикваме с климатичните промени и да сме подготвени, допълни експертът.