„Еър форс уан“ – самолетът на американските президенти, е една от най-емблематичните машини в света. Но подобно на много други големи символи на САЩ самолетът на американското президентство, смятан от мнозина за недосегаем, също стана жертва на атаките на Доналд Тръмп.
Технически „Еър форс уан“ е име, което се използва за всеки самолет на американските военновъздушни сили, който транспортира президента на САЩ. Няма значение какъв е моделът или размерът на този самолет. Но през повечето време името визира двата Боинга „747-200“, претърпели леки модификации, с които американските президенти обикалят света. Двата настоящи модела влязоха в употреба през 1990 г. при президентството на Джордж Буш. Със специфичните си сини и бели цветове, настоящият самолет се прочу толкова много, че на него дори беше посветен холивудски трилър с участието на Харисън Форд в главната роля. Съществува и по-малък вариант на „Еър форс уан“, който е модифициран „Боинг“ 757.
Големият „Еър форс уан“ е луксозен. В него има подобие на голям апартамент със стая с кресла и офис, помещение за медицински цели, което може да послужи и за операционна зала, ако най-лошото се случи, помещения за съветниците на президента, за агентите по сигурността и за петнайсетина журналисти, придружаващи държавния глава. В самолета има и две малки кухни, в които може да се приготви храна за до 100 души, поднесена в щампована посуда с позлатени кантове.
Но основната роля на самолета е да гарантира сигурността на американския президент. Благодарение на способността му за презареждане по време на полет, той може да остане във въздуха за почти неопределено време, пише БТА.
Подсилена електронна система защитава машината от електромагнитни импулси, било то ядрени експлозии или от вражеско заглушаване, и това позволява на самолета да работи като мобилен команден център в случай на атака срещу САЩ, посочва Белият дом.
Комуникационната система на машината позволява също на Доналд Тръмп да запази контакт със земята и да продължава да публикува в социалните мрежи, докато самолетът лети.
Според специалистите от авиационния сектор машината е също така оборудвана с тайни военновъздушни защити, способни да „излъжат“ вражески радари и инфрачервени системи за откриване на самолети.
„Еър форс уан“ изигра роля в политическата история. Първите специални самолети, проектирани за президентите на САЩ – модифицирани „Боинг 707“ – бяха въведени от Джон Кенеди през 1962 г. Един от тези самолети докара тялото на президента във Вашингтон след убийството му в Далас през 1963 г.
След атентатите от 11 септември 2001 г. президентът Джордж Буш-младши излетя със самолета „Еър форс уан“.
Още от първия президентски мандат Доналд Тръмп е обсебен от президентските самолети. Републиканецът винаги е искал да ги модернизира, като през 2018 г. той сключи споразумение с „Боинг“ за два нови модела, базирани на „Боинг 747-8“. Той също така на няколко пъти се оплака от закъсненията в работата по договора и от увеличаване на първоначалната цена. „Много сме разочаровани, че на „Боинг“ му е нужно толкова време. Разполагаме с „Еър форс уан“, който е на 40 години“, заяви той в понеделник.
Тръмп също така обмисля и нова цветова палитра за президентския самолет с голяма тъмночервена ивица по дължината на самолета.
Тръмп между впрочем харесва толкова много този нов стил, че е изложил макет на идеалния според него президентски самолет в Овалния кабинет на Белия дом.
„Ако погледнем някои арабски страни и самолетите, които са спрели до самолета на САЩ, то човек има чувството, че те идват от друга планета“, заяви Тръмп вчера.
Една от тези арабски страни – Катар предложи на САЩ „Боинг“ 747-8, принадлежал на кралското семейство, който сега САЩ да използват като временен президентски самолет, докато чакат новите машини.
Но предвид етичните въпроси и въпросите, свързани със сигурността на използването на самолет на чужда сила за такава деликатна мисия в САЩ, не е сигурно, че този план ще се реализира.