Специалният прокурор Робърт Хър, разследвал боравенето на президента Байдън със секретни материали, е установил, че президентът на САЩ "умишлено е задържал и разкрил класифицирани материали", но срещу него няма да бъдат повдигнати обвинения. Разследването започна преди повече от година, след като в дома и бившия частен офис на г-н Байдън бяха открити няколко секретни документа.
При откриването им документите бяха незабавно върнати на американските служители.
"Стигнахме до заключението, че доказателствата не установяват вината на г-н Байдън извън всякакво съмнение... Съдебното преследване срещу г-н Байдън е неоправдано и въз основа на разглеждането от наша страна на утежняващите и смекчаващите фактори", казва в доклада си специалният съветник на Министерството на правосъдието Робърт Хър.
Докладът от 345 страници беше публикуван в четвъртък, след като Белият дом заяви, че няма да поиска никакви редакции. Разследващите са провели 173 интервюта със 147 свидетели, включително със самия президент Байдън. Той отговори на въпросите в разследването на Хър в продължение на два дни през октомври.
В доклада се казва, че би било трудно Джо Байдън да бъде осъден за неправомерно боравене, тъй като "по време на съдебния процес г-н Байдън вероятно ще се представи пред журито, както и по време на нашето интервю с него, като симпатичен, добронамерен възрастен човек с лоша памет".
Докладът на Хър за първи път разкри, че документите са били класифицирани като "Строго секретни" - най-високото ниво на секретност - и са се отнасяли до военната и външната политика в Афганистан.
Възстановените документи включваха и тетрадки, съдържащи записки на Байдън по въпроси на националната сигурност и външната политика, "които засягат чувствителни разузнавателни източници и методи". В доклада се казва още, че действията на Байдън "представляват сериозен риск за националната сигурност, като се има предвид уязвимостта на изключително чувствителната информация от загуба или компрометиране от страна на противниците на Америка".
Републиканците от Камарата на представителите нарекоха "двоен стандарт" решението на специалния съветник Робърт Хър да не преследва съдебно президента Джо Байдън, след като е установил, че той умишлено е прибрал класифицирана информация.
"Въпреки факта, че Хър признава, че Байдън умишлено е задържал и разкрил класифицирани материали след вицепрезидентството си, когато е бил частно лице. ДВОЕН СТАНДАРТ", заявиха от Правната комисия на Камарата на представителите в Х, известен преди като Туитър.
В доклада Хър подчертава, че Байдън е сътрудничил на разследването и е върнал класифицираните документи, след като те са били открити, отбелязвайки съществените разлики между този случай и онзи срещу бившия президент Доналд Тръмп, който беше обвинен миналата година във връзка с боравенето му с класифицирани документи, след като напусна Белия дом.