Бързите публично-частни технологични иновации на Украйна в условията на война са най-забележителната характеристика на войната и ключова причина за оцеляването на страната. Преди войната украинците бяха добре подготвени да се противопоставят на руската психологическа война и да използват достъпни технологии по нови начини.
Силата на украинското правителство беше в способността му да мобилизира цялото украинско общество и голяма част от света, след което да се бори асиметрично с превъзхождаща обществена воля, подкрепена от бързоразвиващи се частни технологични компании и иновации с отворен код. Това пише в свой анализ Одри Курт Кронин, директор на Института за сигурност и технологии "Карнеги Мелън" за War on the Rocks.
Продължаващата украинска контраофанзива прехвърля войната към силата на Русия. И от двете страни ранените и загиналите са стотици хиляди, но Русия има по-голяма армия, по-голяма традиционна огнева мощ, много по-голяма конвенционална въздушна мощ и три пъти по-голямо население от Украйна. Дори и с военна помощ на стойност милиарди долари под формата на противотанкови ракети, системи за противовъздушна отбрана, артилерийски боеприпаси, бойни машини на пехотата и основни бойни танкове, Украйна е в стратегически неизгодно положение в продължаващата контраофанзива, защото Русия може да поеме загубите и да мобилизира повече войници.
Съединените щати са добре запознати с разчитането на технологичното предимство за компенсиране на загубите - основна стратегическа концепция по време на съревнованието срещу Русия през Студената война. Особено поради факта, че западните съюзници няма да рискуват собствените си войници на активна служба, за да укрепят фронтална атака, украинците трябва да използват максимално бързите публично-частни отворени технологични иновации, които ги облагодетелстваха в началото на войната, защото стратегическата сила на Украйна е нейната устойчивост и силна обществена воля.
Тактическа еволюция на Украйна
Западът трябва да помага на Украйна да въвежда иновации и да интегрира технологиите в армията още по-бързо, вместо да очаква наборниците бързо да усвоят тактиката в западен стил. През април 2023 г. Украйна стартира така наречения портал "Brave1", за да улесни публично-частните иновации на едно място, и именно там трябва да се насочат повече внимание и ресурси от страна на Запада.
Много анализатори са склонни да се фокусират върху въздействието на едно или друго оръжие - особено върху малки безпилотни летателни апарати, изпреварващи кибернетични възможности, високотехнологични танкове или търговски сателити с ниска орбита. Но това, което заслужава най-голямо внимание, е как украинските наборни войници успяват да използват клъстери от търговски и военни технологии (взаимодействащи си технологии като сензори, сателити, машинно обучение и бързо обновяващ се софтуер), за да се свързват в мрежа, да взаимодействат и да създават динамични системи много по-бързо, отколкото руските войници.
Когато Русия нахлу през февруари 2022 г. с огромна военна сила, използваща конвенционални технологии, Украйна отвърна на удара с помощта на по-малка група технологично грамотни граждани, които комбинираха серия от разрушителни технологии, които са лесни за използване, многофункционални и готови за продажба. Резултатът беше по-бързо вземане на решения и обединяване на способностите в космоса, киберпространството, въздуха и земята. Украинските бойци използваха леснодостъпни технологии, за да създадат мрежи, които предават критични разузнавателни данни и заповеди по-бързо и по-ефективно от руските системи за командване и управление, при това на много по-ниска цена.
Всички - от украинския войник, използващ въоръжени търговски дронове, до президента Володимир Зеленски, който взема решения за цялата страна - разчитат на взаимосвързана система за събиране, анализиране и превръщане на данните в реални резултати в гражданските квартали или на бойното поле. С помощта на съюзници от НАТО и компании с отворен код извън Украйна въоръжените сили са използвали както публични, така и частни технологии, за да създадат система за командване и контрол, основана на данни, чрез четири измерения - събиране, свързване, анализ и действие.
Събиране на данни: Търговски спътникови услуги, приложения и безпилотни самолети
Дълго преди използването на смъртоносни дронове на бойното поле украинските военни използват набор от сензори, включително комбинация от търговски сателитни услуги, разузнавателни данни от отворен източник и дронове, за да събират и предават информация за движението на руските военни в Украйна. Тези системи събират данни от въздуха, космоса и киберпространството, за да предоставят важни широкообхватни данни, които формират ясна картина на конфликта.
Търговските спътникови услуги предоставят на Украйна геопространствени разузнавателни данни за визуализиране на разполагането и движението на руските войски. Компании като ICEYE, Usra Space и MDA събират и анализират изображения чрез своите частни сателити, което позволява на вземащите решения да поддържат постоянно наблюдение на стратегически важни места. Търговските изображения, например, бяха използвани за наблюдение на 40-километрова руска механизирана и логистична колона, насочена към Киев през февруари 2022 г., която впоследствие беше атакувана и унищожена от украинските сили.
Украйна също така превърна телефоните и социалните медии в разузнавателни устройства с отворен код, събирайки метаданни за идентифициране на руски войски и оборудване. Украинските военни предприеха атаки срещу наемници от групата "Вагнер" и десетки руски наборни войници в Макиевка въз основа на метаданни, събрани от постове в Telegram и телефонни разговори. Приложения като Diia, Telegram и Viber превръщат индивидуалните телефони в устройства за събиране на данни, където обикновените граждани могат да изпращат на чатботове снимки, видеоклипове или кратко текстово обобщение на руската военна дейност с географски етикети. Министерството на цифровата трансформация на Украйна твърди, че приложенията са ключови източници на информация: Само през първия месец на инвазията 260 000 души са използвали Diia, за да докладват за руска дейност.
Отделни военни части използват търговски, готови дронове като Phantom 3 на DJI или Quantix Recon на AeroVironment, за да провеждат мисии за разузнаване, наблюдение и разузнаване в радиус от няколко километра от позициите си. Безпилотните летателни апарати на любителите събират информация, която е от решаващо значение за изискванията на тактическото разузнаване, особено за целеуказване. До май 2022 г. Украйна разполага с 6000 комерсиални дрона за осигуряване на възможности за наблюдение на военните части. Година по-късно те значително разшириха своята "армия от дронове", а Кралският институт на обединените служби изчисли, че украинците губят по 10 000 дрона месечно. Въпреки че тези платформи са децентрализирани и се контролират от отделни потребители, заснетите от тях видеоклипове и изображения могат да бъдат предавани и обобщавани в много по-големи масиви от данни.
Свързване на данните със системите: Спътници в ниска околоземна орбита и телекомуникационни мрежи
Обединяващи всички тези индивидуални системи са сателитните комуникации и телекомуникационните мрежи, които осигуряват предаването на данни между украинските единици. Терминалите Starlink на SpaceX дават на военните части достъп до стабилна мрежа от спътници в ниска околоземна орбита, които свързват сензорите с процесори навсякъде на бойното поле. Както беше широко съобщено, SpaceX се опита да ограничи Киев да използва Starlink за офанзивни военни цели. Въпреки това, дори и при наличието на ограничения от страна на SpaceX, украинските сухопътни сили съобщават само за незначителни смущения в обслужването и войниците все още могат да предават данни от цялото бойно поле.
Освен това стотиците доставчици на мобилни и интернет услуги в Украйна продължават да осигуряват децентрализирана мрежа за връзка чрез всичко - от стационарни клетъчни и безжични кули и базови станции до импровизирани безжични горещи точки. Децентрализацията предлага по-голяма резервираност и устойчивост, дори и при унищожителна руска артилерийска атака, и тази характеристика е по-важна от всяка една система.
Анализиране на данните: Изкуствен интелект и системи за управление на битката
След като данните са събрани чрез множество сензори, украинските сили, подкрепяни от частни компании, използват алгоритми за изкуствен интелект и цифрови системи за управление на битката, за да обединят различни набори от данни в обща оперативна картина на всички основни битки и руски части в Украйна. Чатботове като бота eVorog в Diia и бота @stop_russian_war_bot в Telegram и Viber обработват хиляди граждански доклади в съгласуван набор от данни с тактическа информация. Тези чатботове, ориентирани към изпълнението на задачи, приемат входящи данни - като метаданни на потребителя, изображения или текст, свързани с руската дейност, както и времето и местоположението на контакта - за удостоверяване на автентичността и приоритизиране на докладите на гражданите. В крайна сметка една обикновена уебпрограма, използваща данни, може да осигури актуализации в реално време за руските движения в цяла Украйна.
Украйна също така използва системи, които идентифицират модели в снимки, видеоклипове и изображения, като например технологията за разпознаване на лица на Clearview AI и MetaConstellation на Palantir, за да предвиди самоличността на лица и движението на оборудване. Потребителите, оборудвани със софтуера за разпознаване на лица на Clearview, могат да сканират два милиарда изображения от руската социална медийна услуга Vkontakte. Този алгоритъм позволява на украинските войници да проверяват хора, забелязани на бойното поле или появяващи се в редица медии, като например снимки или видеоклипове. Освен това MetaConstellation комбинира радарни сателити със синтетична апертура и изкуствен интелект, за да анализира последователно изображенията и да ги сглобява. Едновременно с това тя идентифицира геопространствени данни от многобройни райони в Украйна, което осигурява на украинските сили информация за руските движения в страната.
Украинските сили вероятно използват и инструменти като алгоритмите за обработка на естествен език на Primer, за да генерират кратки разузнавателни доклади от руски радиопредавания в реално време или записани такива. Този инструмент използва разузнавателни сигнали и генерира пълна транскрипция на разговорите от записите. Освен това интерфейсът генерира набори от данни и текстови доклади, които идентифицират всяка ключова информация (напр. местоположение, размер, оборудване, дейност и бъдещи намерения на подразделението).
Операционализиране на данните: Оръжейни търговски дронове и безпилотни боеприпаси
И накрая, след като цялата система от деструктивни технологии е събрала, анализирала и предала данни, отделните украински единици могат да използват тази информация за провеждане на военни операции. Войниците използват цифрови системи за управление на битката, за да съставят аналитични прозрения, предоставени от изкуствен интелект, за да идентифицират събития, които се случват в реално време на бойното поле, след което съобщават обща оперативна картина на частите в цялата страна.
На оперативно ниво украинците използват системата за управление на битката "Делта", за да проследяват разположението на руските сили в реално време и да повишат способността на лидерите да командват и контролират силите. Delta операционализира прозренията, предоставени от ИИ, като наслагва данните върху геопространствени изображения с видеоклипове, карти и разузнавателни доклади. През ноември 2022 г. на Delta се приписва унищожаването на поне 1500 цели, като понастоящем броят им вероятно е няколко хиляди. Тази онлайн програма, разработена от украинската частна индустрия, е широко достъпна за щабовете на частите, като се планира създаването на офицери за разузнаване, наблюдение, придобиване на цели и разузнаване на ниво бригада, които могат да улеснят хоризонталната комуникация между командванията.
На тактическо ниво Украйна е интегрирала системи като ГИС "Арта" за идентифициране на цели и споделяне на координати на цели на бойното поле. Това функционира по начин, подобен на Системата за тактически данни на усъвършенстваната полева артилерия на американската армия, като позволява на войниците да определят конкретни системи - като минохвъргачки, артилерия, безпилотни летателни апарати и боеприпаси - за поразяване на конкретни цели. Атакуващите системи включват произведени в Украйна безпилотни летателни апарати, като Drone R18 на "Аероразвидка", или по-конвенционални възможности, като Switchblade 300 и 600 на AeroVironment и Bayraktar TB2. В Лвов украинската компания Twist Robotics произвежда софтуер, задвижван от изкуствен интелект, който насочва въоръжените дронове към техните цели, като не се поддава на подправяне на GPS и електронно заглушаване. Най-новите украински безпилотни летателни апарати дори хвърлят бомби върху движещи се цели.
Изтегляне на стратегическото планиране от окопите
Всяка съвременна война завършва с някакво политическо споразумение. Способността на Украйна да спечели тази война се дължи на непоколебимата воля на нейния народ, подкрепена от международната подкрепа. Ако стотици хиляди украинци загинат в кампания на кърваво изтощение, и двата фактора ще отслабнат.
Когато войната е в ход, най-много внимание се отделя на скъпите конвенционални системи. Този фокус пасва на по-ранните войни и укрепва военните йерархии - децентрализираните технологии и индивидуално овластените новобранци достигат отвъд контрола и опита на лидерите. Както посочва Роб Лий в подкаста Russia Contingency, руските военни са иновативни и на по-ниските нива - например купуват безпилотни самолети и имитират тактиката на украинците. Но нововъведенията на руските войници понякога се потискат отгоре, а на руските войници им липсва мобилизирано технологично грамотно население. Средностатистическият украински новобранец има по-добра осведоменост за обстановката от средностатистическия руски войник - и това има практическо въздействие върху войната. Ако този украински новобранец загине при опит да си върне Бахмут, това не е просто индивидуална трагедия, а стратегическа грешка.
Нововъведенията в областта на комуникациите или командването и контрола обикновено стават очевидни чак дълго след края на войната - както в случая с тайното разбиване на кодовете "Енигма" и "Лоренц" по време на Втората световна война, което десетилетия наред липсва в разказа на победителите.
Но не и сега. Тактическото въздействие на цифровите технологии върху войната в Украйна е много публично и лесно забележимо. Например глобалната компания за открито разузнаване Molfar използва екип от вътрешни служители и украински доброволци, за да анализира изображения от каналите на журналистите в Telegram. Интегрирайки ги с Google Maps и Google Street View, Molfar идентифицира членовете на руската бригада "Пятнашка" и картографира базата им в източната част на Донецк. Това отне два часа и половина. Месец по-късно украинците удариха руснаците с доставена от САЩ високомобилна артилерийска ракетна система. Оттогава този процес е дублиран от Молфар и други търговски дружества хиляди пъти.
Разбира се, процесите на таргетиране с отворен код се развиват, тъй като хората сменят платформите.
Отвъд тактиката, глобалното въздействие на бързите иновации в Украйна е силно. Китайското правителство наблюдава отблизо, като планира да изстреля първата си мрежа от сателити в много ниска околоземна орбита, подобна на Starlink, до края на 2023 г. НАТО също обърна внимание, като през юни 2022 г. стартира инвестиционен фонд на стойност милиард евро, наречен "Ускорител на иновациите в отбраната за Северния Атлантик". А някои от наблюдаващите - от отделни престъпници до авторитарни режими - в бъдеще ще използват технологии с отворен достъп срещу невинни цели. Никой не се опитва да копира това, което се случва в Запорожие или Херсон.
Заключение: По-широки последици
При безпроблемното интегриране на публичните и частните цифрови възможности в тези четири измерения - събиране, интегриране, анализ и оперативно насочване на данни - ставаме свидетели на въздействието на нов вид обществена мобилизация, която е в основата на устойчивостта на Украйна. Тази мобилизация сега е застрашена от контранастъпление срещу вкопан враг с превъзхождащи конвенционални сили.
Украинското общество представлява модел на 21-ви век за това какво означава да се подготвиш за следващата война. Украинците се обучават за този конфликт от 2014 г. насам. Украинските компании бяха подизпълнители на всички големи технологични компании преди настоящата война и уменията на много граждани в областта на кибернетиката, софтуера, инженерството и компютърните науки вече бяха добре развити. Оцеляването на Украйна днес не е само въпрос на танкове срещу дронове или кибератаки срещу сателити, но и на обществена компетентност в ключови умения, които са жизненоважни за военните действия. Интегрирайки както военни, така и граждански способности и разчитайки на цялото си общество, украинците създадоха по-евтина, управлявана от данни и по-адаптивна мрежа на бойното поле, която се радва на обществена подкрепа - и това е в основата на тяхното предимство.
Ролята на народната подкрепа ще продължи да бъде от решаващо значение. Високотехнологичните военни иновации в конвенционалните сили ще бъдат необходими, но не достатъчни във всяка бъдеща война. Съединените щати и техните демократични съюзници трябва да възприемат по-широк обществен подход, който да подготви обществеността за технологична грамотност много преди началото на войната. Гражданите трябва да са готови, както населението на Украйна, да се противопоставят на психологическата манипулация и да използват достъпните цифрови технологии по сложен начин. /БГНЕС