„Специалните дни“ се превръщат в голям проблем и за нежния, и за силния пол. Ставаме капризни, раздразнителни до непоносимост, някои имат болки при менструацията. Да опитаме със “Seed cycling” - холистичен подход за естествено балансиране на хормоните. По време на различните фази от менструалния цикъл към храната се добавят определени семена. Методът е базиран на принципите на традиционната натуропатична и холистична медицина. Тя набляга на храни, билки и промени в начина на живот без да се вземат медикаменти.
Някои семена съдържат големи количества ценни микроелементи, като омега-3 мастни киселини, лигнани и минерали, които помагат за поддържането на хормоналния баланс, ако се приемат редовно.

Как се практикува Seed cycling:

Първи до 14-и ден. През първата половина на менструалния цикъл - от първия ден от менструацията до овулацията (приблизително 14 дни), всеки ден към храната се добавят ленено и тиквено семе. Микроелементите в тях поддържат производството на естроген, чиито нива в този период трябва постепенно да нарастват, за да достигнат своя пик в овулацията.

От 15-и до 28-ми ден. През втората половина на менструалния цикъл, след настъпване на овулация (до настъпване на нов цикъл), се приема комбинация от сусамово и слънчогледово семе. Те подпомагат производството на прогестерон, който е от основно значение за подготвяне на маточната лигавица, за потенциално забременяване и здрав цикъл. 

Сийд сайклинг: хранене при месечен цикъл

Семената може да добавим към смутита, салати, кисело мляко, овесени ядки или домашно приготвени енергийни барчета. Колкото до дозата, това са растителни семена и няма ограничения. В някои аптеки се предлагат комбинирани „поръски“. Ето кои семена още може да поръсвате на ястията:

Чиа: Тези семена са отличен източник на алфа-линоленова киселина (ALA), вид омега-3 мастни киселини - с решаваща роля в производството и регулирането на хормоните, особено в намаляването на възпалението и поддържането на сърдечно-съдовото здраве. Богати са на диетични фибри, подпомагащи храносмилането. Фибрите помагат и за стабилизиране на нивата на кръвната захар, което е важно за хормоналния баланс. Добър растителен източник са на протеини, съдържащи всичките 9 основни аминокиселини. Протеинът е от съществено значение за синтеза на хормони и възстановяването на тъканите, включително тези, които участват в производството на хормони.

Коноп: Семената му са богати на основни мастни киселини, включително омега-3 и омега-6 - от решаващо значение в производството и регулирането на хормоните. Омега-3 са известни и с противовъзпалителните си свойства. Конопеното семе е сред малкото растителни източници на гама-линоленова киселина (GLA), вид омега-6 мастна киселина. GLA регулира противовъзпалителните процеси, съсирването на кръвта и хормоналния баланс. Помага за облекчаване на симптомите при предменструалния синдром (ПМС), а също и тези при пременопауза и менопауза.

Тиквени семки: Богати на цинк - важен за производството на хормони и имунната функция. Помага за регулиране на менструалния цикъл и поддържа цялостното репродуктивно здраве.

Слънчогледови семки: съдържат витамин Е - антиоксидант, който може да помогне за балансиране на хормоните чрез намаляване на оксидативния стрес. Богати са на селен, който поддържа функцията на щитовидната жлеза и производството на хормони. 
Ленено семе: богато на лигнани, растителни съединения, които помагат за балансиране на хормоналните нива. Добър източник е на омега-3 мастни киселини и фибри, които поддържат хормоналния метаболизъм и здравето на храносмилането.

Лайката: многофункционална билка с различни свойства

Противовъзпалителни: съдържа съединения като хамазулен и алфа-бизаболол, които имат противовъзпалителни ефекти. Може да се използва локално за успокояване на дразнене или възпаление на кожата.

Сийд сайклинг: хранене при месечен цикъл

Антиоксидант: богата е на флавоноиди и полифеноли - антиоксиданти, помагат за неутрализирането на вредните свободни радикали в тялото.

Успокояващо: намалява стреса и безпокойството, насърчава релаксацията и подобрява качеството на съня, под формата на чай или ароматерапия.
Помощ за храносмилането: традиционно се използва за успокояване на храносмилателни проблеми като подуване на корема, газове, лошо храносмилане и стомашни спазми. Отпуска мускулите на храносмилателния тракт и намалява възпалението в червата.
Антимикробно: помага в борбата с определени видове бактерии и гъбички. Използва се локално, за предотвратяване или лечение на леки инфекции.
Лек седатив: чаят от лайка често е естествено средство за лечение на безсъние и други нарушения на съня, поради леките си седативни ефекти.