Позицията на Унгария относно присъединяването на Украйна към ЕС остава непроменена“, написа унгарският външен министър Петер Сиярто във Facebook на 11 декември след среща с украинския външен министър Дмитро Кулеба. Разговорите между външните министри се провеждат дни преди срещата на върха на Европейския съвет на 14 декември, на която се очаква Унгария да се опита да блокира започването на преговорите за членство на Украйна в ЕС, съобщи „Киев Индипендънт“.

От началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна Унгария многократно възпрепятства отпускането на средства от ЕС за Киев, като същевременно се противопоставя на санкциите срещу Русия, което обтяга отношенията между Будапеща и Киев.

Украински и западни лидери и официални лица се опитват да отклонят Будапеща от блокирането на началото на преговорите за членство на Украйна. През ноември унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви, че Украйна е на "светлинни години" от присъединяването си към ЕС.

Срещата на Сиярто и Кулеба на 11 декември беше първата лична среща на двамата след началото на войната, започната от режима на Путин. Унгарският първи дипломат е посетил Русия 5 пъти от февруари 2022 г. насам.

"ЕК не е завършила подготвителната работа, която би могла да гарантира, че Украйна ще продължи преговорите за присъединяване по взаимноизгоден начин", написа Сиярто във Facebook след срещата с украинския си колега.

"Предложението за решение е неподготвено, ЕК на практика няма представа за въздействието, което членството на Украйна в ЕС би имало върху цялата общност", заяви главата на унгарската дипломация.

Кулеба определи срещата като "искрен" и "задълбочен разговор", продължил около час. "Познаваме се от дълго време", написа украинският министър в Instagram. "Отговорихме честно на въпросите си един на друг".

По отношение на решението на Унгария дали да разреши започването на преговорите за присъединяване на Украйна към ЕС, Кулеба заяви, че разбира, че "всички очакват отговора: да или не? Дайте му малко време. Сега ще докладвам на президента Зеленски. Петер ще докладва на своя министър-председател".

Според Сиярто двамата са обсъдили и закона за езика на Украйна от 2017 г.

Законът изисква поне 70% от образованието над пети клас да се провежда на украински език и се е превърнал в критична точка в дългогодишния спор между двете страни.

Будапеща твърди, че законът дискриминира унгарското етническо малцинство в Украйна, за което се смята, че наброява около 80 000 души, по-голямата част от които живеят в западната област Закарпатие.

Киев заяви, че не възнамерява да потиска своите малцинства, а само да гарантира, че всеки украински гражданин владее в достатъчна степен официалния украински език.

Реформите в законодателството за националните малцинства също бяха включени сред седемте критерия за членство, представени на Киев от Брюксел. Украйна направи две актуализации на закона въз основа на препоръките на Венецианската комисия - консултативен орган на Съвета на Европа.