Шефът на ДАНС Пламен Тончев продължи във вторник атаката на президента Румен Радев срещу "Продължаваме промяната", като обясни, че министри от кабинета "Петков" са работели против интересите на страната. След това Тончев разгласи информацията, че срещу съветник на бившия премиер Кирил Петков има образувано досъдебно производство във връзка с изтичане на информация към гражданин на Северна Македония.
Изслушването в парламента на тримата шефове на специалните служи – ДАНС, ДАР и Служба "Военна информация" – беше предложено от "Възраждане". Целта бе тримата да кажат дали тяхното назначаване начело на спецслужбите минава през съгласуване с чужди посолства и организации след изтичането на записа от заседанието на ПП. Темата обаче бе разширена с контролирано изтичане на компромати срещу кабинета "Петков".
Съпредседателят на групата на ПП-ДБ Атанас Атанасов каза, че се прави опит за дискредитиране на втората по сила партия и проваляне на усилията за съставяне на правителство.
От парламентарната трибуна назначеният от президент Радев шеф на контраразузнаването започна да прави намеци за държавна измяна в отговор на въпросите на Радостин Василев, който изнесе вътрешнопартийните записи на ПП. Василев каза, че не е имал друг избор, защото записите за него са доказателство за извършено престъпление, което той не е можел да затаи. След това попита Пламен Тончев дали има чужди агенти сред депутатите и министрите.
"Поведението на някои министри в редовния кабинет определено не защитаваше националния интерес",
каза Тончев, но без да обясни защо мисли така.
Преди това в отговор на въпрос на "Възраждане" шефът на ДАНС съобщи, че има образувано досъдебно производство, свързано със съгласуване на позиции на българската държава с гражданин на Северна Македония.
"Установен е случай, при който съветник на министър-председателя е съгласувал позиции на държавата с гражданин на Република Северна Македония. По случая има образувано досъдебно производство", каза Пламен Тончев. Той не уточни подробности, но Тошко Йорданов от ИТН директно спомена името на Весела Чернева, която бе съветник на Кирил Петков.
"Всички знаят, че действията на това лице не са били извършвани без съгласието на неговия ръководител",
каза Тончев.
Последваха призиви от лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов за незабавен арест на Кирил Петков, след като се върне от посещението си в Братислава. Той напомни как сам е бил арестуван преди три години, защото не е успял да се яви навреме за даване на сведения. Тошко Йорданов излезе със заключението, че ИТН е сторила най-голямата добрина на България, като е свалила от власт кабинета "Петков."
Накрая Мустафа Карадайъ поиска с декларация "всички национално-отговорни партии" да вземат мерки срещу опитите за установяване на "диктатура на умнокрасивитета".
От страна на ГЕРБ Тома Биков заяви, че неговата партия е била против преди две години, когато Румен Радев е извършил "чистка в службите", ще бъде против и сега, когато същото искат да направят лидерите на ПП. Той каза, че ГЕРБ винаги е била против подобни прояви на "болшевизъм".
Агентурата била разтревожена
Изслушването на тримата шефове на спецслужбите накрая се превърна в изслушване на Пламен Тончев от ДАНС. Преди това обаче началниците на агентурния апарат на държавата декларираха, че чужди държави и организации нямат роля в тяхното назначаване.
Извън компроматните скандали, парламентарният дебат извади и други интересни твърдения за функционирането на специалните служби.
Бригаден ген. Венелин Венев, който е директор на Служба "Военно разузнаване", беше категоричен за себе си, че "доверието на НАТО при нас е налице". Той обясни, че подобни скандали като този с изтеклия запис влияят на емоционалното състояние на служителите, което ги демотивира.
"Има хората, които мерят по четири пъти на ден радиацията в Украйна, за да знаете дали да слагате противогазите и да ходите в бомбоубежиша, има хора в Западните Балкани и на други места. Те са далеч от България и приемат нещата по-емоционално, пада мотивацията и трябва да ги успокоявам – тях и техните семейства",
каза ген. Венев.
Той обясни, че Службата "Военна информация" е получила разрешение от партньорите в НАТО да разсекрети информацията какво ще се случи точно преди войната в Украйна и в първите месеци след избухването ѝ.
Разузнавачът като чиновник
"Преди две години разузнаването се водеше от 9 до 5 часа, само в работни дни. В празнични и работни дни в сградата на агенцията работеше само охраната". каза шефът на Държавна агенция "Разузнаване" Антоан Гечев.
Той обясни, че преди да стане шеф на външното разузнаване информацията в службата е била разхвърлена по всички отдели, а служителите не са си говорили едни с други.
"Международното сътрудничество също беше разхвърлено по съвсем нелогичен начин",
обясни шефът на ДАР.
"ДАР не е на президента Радев, не е на някоя политическа партия. Никъде няма изисквания за съгласуване с чужди посолства и международни организации. Никой не е изявявал официално или неофициално желание да съгласува суверенни национални решения", каза Гечев.
Той напомни, че доверието към държавата зависи и от действията на народните представители, правителството и президенството.
"Мога спокойно да заявя, че ДАНС е надежден и търсен партньор от партньорските служби в ЕС и НАТО. Представени сме в абсолютно всички партньорски формати",
каза преди това шефът на ДАНС Пламен Тончев.
Той припомни акциите на ДАНС по вътрешно прочистване от служители, които са заподозряни, че работят в услуга на руското разузнаване. Сега тези хора са обвинени от прокуратурата.
"Недоказаните твърдения водят до репутационни щети за държавата", каза Тончев и допълни, че "опитите за разделение на обществото е част от хибридните операции, в това число и на Москва"
Атанас Атанасов: Нали война в Украйна нямаше да има?
Съпредседателят на групата на ПП-ДБ Атанас Атанасов напомни на депутатите, че процедурата по предоставяне на достъп до класифицирана информация не се извършва само в България. Това означава, че партньорските служби могат да се намесят в определени случаи.
"Има два случая, в които е отказана достъп до класифицирана информация от службата за сигурност на НАТО. След това служители бяха отзовани", каза Атанасов и допълни: "Ако лицето е ненадеждно от гледна точка на службата за сигурност на НАТО, то лицето не получава достъп".
В отговор на твърденията на шефовете на спецслужбите, че западните служби им имат доверие, той каза: "Спомняте ли си каква обясняваха нашите служби два дни преди началото на война в Украйна – че война няма да има. Толкова им имат доверие, че тази информация не им е била подадена".