Швеция нареди на въоръжените си сили и държавните служби да засилят подготовката си за справяне с терористична заплаха, на фона на влошаването на сигурността след няколко случая на оскверняване на Корана, предаде Франс прес.
Това доведе до засилване на напрежението между скандинавската страна и мюсюлманския свят. Унищожаването на свещената за мюсюлманите книга на публични места е "увеличило рисковете за Швеция", заяви в "Инстаграм" премиерът Улф Кристершон.
"На езика на шведските служби за сигурност от легитимна цел се превърнахме в приоритетна цел", добави той, като определи ситуацията като "много сериозна".
В резултат на това на 15 държавни органи и служби, от въоръжените сили до данъчните власти и полицията, е възложено да "активизират работата си" под егидата на службите за сигурност. Целта е да се укрепи способността на Швеция "да се предпазва от тероризъм и екстремистко насилие, да ги възпира и да им противодейства", обясни на пресконференция министърът на правосъдието Гунар Стрьомер.
По-рано в четвъртък Кристершон съобщи, че са подадени и други искания за протести, включващи оскверняване на Корана и изрази опасения за последствията, в случай че такова разрешение бъде дадено.
В края на юни 37-годишният Салван Момика, иракски бежанец в Швеция, подпали страници от Корана пред главната джамия в Стокхолм. Миналата седмица той отново стъпка и разкъса екземпляр от книгата пред иракското посолство, за да покаже несъгласието си с нейните напътствия.
В отговор на решението на шведската полиция да даде разрешение за провеждането на това събитие, стотици иракчани нахлуха и подпалиха шведското посолство в Багдад. Шведският посланик беше изгонен от Ирак, а Иран посочи, че няма да приеме нов посланик от скандинавската държава на своя територия.
Шведското правителство осъди оскверняването, но подчерта, че свободата словото е защитена от Конституцията. През януари десен екстремист също изгори Корана, за да осъди кандидатурата на Швеция за членство в НАТО и преговорите с Турция във връзка с шведската кандидатура за членство в НАТО. За разлика от Финландия, тя все още не е получила одобрението на Турция и Унгария.
В сряда Кристершон предупреди за кампаниите за дезинформация, насочени срещу страната му.