Погребението на кралица Елизабет II събра хиляди граждани по улиците на британската столица и прикова милиони пред телевизионните екрани. Тленните останки на кралицата бяха пренесени от Лондон до последния й дом в замъка Уиндзор. Ковчегът, в който Елизабет II намери вечния си покой, е подобен на този, използван за погребението на съпруга й принц Филип. Той е изработен от английски дъб с месингови елементи и облицован с олово. Според Telegraph ковчегът е изработен от специализираната фирма Henry Smith още преди повече от три десетилетия. Записите за точната дата са изгубени, когато компанията е погълната от друга фирма през 2005 г. След това ковчегът е съхраняван в склад първо от компанията JH Kenyon Ltd., която организира и погребението на бащата на кралица Елизабет, крал Джордж VI през 1952 г., а след това от Leverton and Sons, която носи отговорността от 1991 г. Когато Leverton and Sons пое грижата за ковчега, месинговите дръжки изискваха подмяна, тъй като вече е бил на съхранение за продължителен период от време преди това. Комбинацията от материали, използвани за направата му, означава, че той е
много по-тежък
от нормален ковчег. Затова за пренасянето му бяха необходими осем носачи вместо нормалните шест. Защо ковчегът на кралица Елизабет е облицован с олово? Практиката членовете на кралското семейство да се затварят в оловни ковчези датира от стотици години, поне от кралица Елизабет I. Използването на олово позволява ковчегът да бъде запечатан, предпазвайки от влага. Тъй като оловото не се разлага, херметичността на ковчега не е компрометирана. И двете качества са важни при погребването на тяло над земята, какъвто е случаят и с кралица Елизабет II на последното й място за покой в кралския трезор, наречен Мемориален параклис на крал Джордж VI. Ковчегът на нейния съпруг принц Филип ще бъде преместен от кралския трезор под параклиса „Сейнт Джордж“, за да лежи до нея.
Имперската държавна корона, инкрустирана с
2868 диаманта
269 перли, 17 сапфира, 11 изумруда и четири рубина, също лежеше върху ковчега в последния път на кралицата. Тиарата е носена за първи път от Елизабет II, когато напуска Уестминстърското абатство в деня на коронацията си през 1953 г. Първоначално е направена за коронацията на баща й, крал Джордж VI, през 1937 г. и е по-лека от тогавашната корона, носена още от епохата на кралица Виктория. Въпреки това новата корона пак си остава тежка – 1,06 килограма.
най-големият безцветен шлифован диамант
в света. Междувременно кълбото на суверена има за цел да означава, че властта на монархията идва от Бог. Преди последния химн на траурната служба предметите на кралската власт бяха премахнати от ковчега и поставени на олтара в параклиса „Сейнт Джордж“ в замъка Уиндзор. Те ще бъдат връчени на крал Чарлз III по време на неговата коронация.
Друг впечатляващ ритуал в параклиса „Сейнт Джордж“ беше счупването на палката на лорд Андрю Паркър, шамбелан в кралския двор. Това бе служебната палка на кралския шамбелан - най-висшият служител в кралския двор, с която едно време той е наказвал онези кралски придворни, които са се провинявали. Чрез счупване на палката шамбеланът символично показва, че неговата господарка вече я няма, че той няма на кого да служи повече и че мисията му е изпълнена. Сега крал Чарлз ще си избере нов шамбелан. На погребението на кралицата принцесата на Уелс Катрин носеше
колие от японски перли
с диамантена закопчалка отпред, което Елизабет II е носела редовно през 80-те и 90-те години и което тя дала назаем на принцеса Даяна през 1982 г. После колието е било отстъпено на Катрин, която го е носила за първи път през 2017 г. по време на 70-ата годишнина от сватбата на Елизабет Втора и принц Филип, а после и за погребението на принц Филип миналата година. Перлени обици носеше и Меган Маркъл, херцогинята на Съсекс, подарени й от кралицата по повод сватбата й с принц Хари.
почетно военно звание
Тя е генерал-капитан на кралската морска пехота. Всъщност тази почетна титла е била на принц Хари, на който през 2017 г. я преотстъпил дядо му, принц Филип. Но принц Хари и съпругата му Меган отказаха да изпълняват кралски задължения и неговото звание „наследи“ кралската принцеса. А титлата „кралска принцеса“ пък получава дъщерята на краля. Така че след време кралска принцеса ще бъде Шарлот, дъщерята на принц Уилям и на принцеса Катрин, припомня в. „Република". Именно 7-годишното момиченце беше и най-малкият присъстващ на траурната служба в Уестминстърското абатство.
Облечена цялата в черно, тя носеше и дискретна брошка с формата на подкова, подарена от прабаба й. Принцеса Шарлот прикова вниманието с поведението си, сериозното си изражение, послушното си държание, като си позволи да плаче само извън храма. Присъствието на Шарлот и на 9-годишния й брат Джордж на държавното погребение за Елизабет Втора бе обявено в последния момент. То породи дискусии дали такива малки деца имат място на такова събитие. Но в редица медии се появиха и коментари, че присъствието на двете деца е символизирало приемствеността в кралското семейство. Любимата си стопанка в Уиндзор пък изпратиха Ема, черно пони на кралицата, и последните й две коргита Мик и Санди. Те посрещнаха траурната процесия на Елизабет II в Уиндзорския замък и трогнаха мнозина с появата си.