На армено-азербайджанската граница избухнаха сражения, като двете страни се обвиняват взаимно за началото на ескалацията. Ереван заяви, че азербайджанските военни са обстрелвали арменска територия с артилерия и дронове. Обстрелвани са районите по границата - Гегаркуник, Вайотс Дзор и Сюник (свързващ Армения с Иран). Тези области нямат нищо общо с Карабах. Баку твърди, че арменските военни са обстрелвали азербайджански позиции по границата, което е довело до въоръжен сблъсък. Министерството на външните работи на Азербайджан обвини Армения, че възнамерява да провали мирния процес. И двете страни съобщават за жертви сред своите военни. "50 азербайджански военнослужещи са загинали в резултат на мащабната провокация на Армения", се казва в изявление на азербайджанското министерство на отбраната, след като Армения съобщи, че най-малко 49 нейни военнослужещи са загинали в граничните сблъсъци.
Призиви за примирие
Заплахата от ново разгаряне на конфликта активизира дипломацията на някои държави с голямо влияние в световната политика. Френският президент Еманюел Макрон призова азербайджанския си колега Алиев да "се придържа към спазването на примирието" с Армения, след като между Баку и Ереван избухнаха нови гранични сблъсъци. По време на телефонен разговор той "подчерта пред президента Алиев спешната необходимост да се сложи край на военните действия и да се възстанови спазването на примирието", се казва в изявление на френското президентство.
Прекратяване на огъня - първа успешна стъпка?
До сутринта страните се споразумяха за прекратяване на огъня. Примирието по границата между Армения и Азербайджан е постигнато благодарение на усилията на Русия, разговорът на руския президент Владимир Путин с арменския премиер Никол Пашинян и работата на руското външно министерство, заяви сенаторът Григорий Карасин пред РИА Новости.