Първи пукнатини в коалицията „Обединени патриоти“

Реформаторският блок и Обединените патриоти, които нямат никакви допирни точки, се оказаха съюзници в идеята на всяка цена в рамките на този парламент България да има правителство. Причината не е в огромната загриженост за страната, а защото е ясно, че в следващия парламент, особено ако се избира мажоритарно, и двете организации няма да припарят с нито един депутат. Това смятат политолози във връзка с огромното желание на всяка цена да се създаде правителство на малцинството.

Здравният министър Петър Москов, зам.-шефът на движение „България на гражданите" (ДБГ) Найден Зеленогорски или Румен Христов от СДС бяха избраниците на реформаторите за премиер, които се обсъждаха на срещи с коалиционните им партньори от ГЕРБ и патриотите. Идеята бе реформаторите да имат свой премиер, а ГЕРБ да осигури министрите. Така Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев и финансовият министър Владислав Горанов няма да вземат постове в бъдещия кабинет.

Но във вторник всички тези планове отидоха по дяволите. „Няма да успеем да съставим правителство, ще се ходи на парламентарни избори", заяви зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. Препъни камъкът се оказали пенсиите. Патриотите настояваха те да се вдигнат чувствително, за да може възрастните хора да живеят достойно. Реформаторите и хората на ГЕРБ били против.

Така мандатът, който РБ получи за съставяне на правителство, ще бъде върнат на президента Росен Плевнелиев. „Не сме в състояние, в 43-ти парламент, да стигнем до принципно съгласие за секторни политики и да продължим да управляваме с  парламентарното мнозинство, което има 43-тият парламент и подкрепяше до настоящия момент правителството на Бойко Борисов, заяви г-н Цветанов. - За нас властта никога не е била самоцел. Винаги сме залагали, че трябва да има принципно съгласие, за да може да се обединим и да вървим в остатъка от оставащите две години от сегашния мандат".

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов за една седмица направи няколко противоречащи си заявления. Той ту бе против ново правителство, ту бе за запазване властта на сегашното. Последното му изявление бе от Брюксел - че ще подкрепи кабинет на реформаторите, ако той обещае единствената му задача е да въведе мажоритарни избори. От месец насам г-н Борисов изведнъж прозря, че мажоритарните избори са много полезни за губещата популярност партия ГЕРБ, защото ще превърне нея и другата основна сила БСП, в двете единствени партии в страната. Така той би могъл да е във властта буквално до смъртта си, както това се случва с политическите лидери в съседна Гърция.

„Аз от един месец знам, че ще има правителство, и не само аз, много други хора. Причината е, че мажоритарният елемент трябва да се въведе, а за това е нужно Народно събрание. Който трябва, ми е казал, от разговори с политици знам - така го приемете. Правителство с мандата на Реформаторския блок и подкрепено от ГЕРБ може да бъде здраво", каза пък историкът Божидар Димитров.

Междувременно сред патриотите се забелязаха първите явни пукнатини. В съобщение до медиите, подписано от председателя на Националния фронт за спасение на България (НФСБ) Валери Симеонов, се посочва, че НФСБ се разграничава от изявленията на съпредседателя на Патриотичния фронт (ПФ) Красимир Каракачанов от последните дни, които по думите му не са съгласувани в коалиционния формат „Обединени патриоти". Симеонов упреква лидера на ВМРО, че е изнесъл конфиденциална информация от преговорите за съставяне на правителство с мандата на РБ, както и че проявява партиен егоизъм. Ето пълния текст на декларацията:

„НИК на НФСБ се разграничава от изявленията на председателя на ВМРО Красимир Каракачанов, направени зад сградата на НС на 16.12.2016 г. около 16 ч., както и от интервюто му по радио Дарик на 17.12.2016 г. В тях се изнася несъгласувана с ръководството но ПГ на коалиция „Патриотичен фронт" информация за водените на 16.12.2016 г. конфиденциални преговори между ПФ, „Атака", ГЕРБ и РБ. Това е пореден опит на търсене на евтин медиен ефект, който подхранва партийния егоизъм, но руши коалиционните отношения! Същото се отнася и за позициите на ВМРО през последните дни, свързани с горивните картели и „Лукойл", които НФСБ не споделя и не приема!" Отговор от самия г-н Каракачанов не последва.