Русия иска мирните преговори в Украйна да се провалят, а САЩ да спрат помощта за Украйна и да се оттеглят. Президентът Тръмп най-накрая изглежда разбира мисленето на Владимир Путин, разсъждавайки в платформата си Truth Social, че „може би той не иска да спре войната, а просто ме подслушва“. Точно това прави Путин. Ако администрацията на Тръмп иска да постигне споразумение за Украйна, тя трябва да увеличи разходите за Русия, пише за The Wall Street Journal Сет Джоунс, президент на отдела по отбрана и сигурност в Центъра за стратегически и международни изследвания.
Стратегията на Москва за водене на преговори в Украйна е подобна на стратегията, която тя възприе по време на войната в Сирия: протакане на мирните преговори, изчакване другата страна да се разочарова от дипломацията дотолкова, че лидерите ѝ да си тръгнат, и засилване на войната. Талибаните успешно използваха същата стратегия в Афганистан с администрацията на Байдън. Но Москва не държи всички или дори повечето от картите. Тя има поне две уязвими места, от които г-н Тръмп може да се възползва.
Засилените санкции срещу руския енергиен сектор вероятно биха причинили значителни щети. Енергийните санкции биха могли да бъдат комбинирани със санкции срещу друг руски износ, като минерали, метали, селскостопански стоки и торове. Някои членове на Конгреса, водени от сенаторите Линдзи Греъм (републиканец, Южна Каролина) и Ричард Блументал (демократ, Кънектикът), предложиха въвеждането на огромни тарифи върху вносните стоки от страни, които купуват руски петрол, газ, уран и други продукти.
Втора руска уязвимост е кървавата цена на продължителната война. Руската армия се представи ужасно на бойното поле, откакто започна сегашната си офанзива миналата година. Руските сухопътни сили са превзели само малка част от украинската територия през последната година, предимно в Донецка и Луганска област. Средният темп на напредване на Русия е по-бавен от най-изтощителните битки на Първата световна война, включително френско-британската офанзива по време на битката при Сома през 1916 г., според оценки на Центъра за стратегически и международни изследвания.
Още по-лошо за Москва е, че нейните войници са загинали в изключителен брой. От февруари 2022 г. насам Русия вероятно е понесла общо над 900 000 жертви, включително над 172 000 убити. Русия скоро ще премине прага от един милион жертви. CSIS изчислява, че Москва е загубила повече от три пъти повече войници в Украйна, отколкото във всички руски и съветски войни взети заедно между края на Втората световна война и февруари 2022 г.
Ако Москва продължи да се бави, решението на САЩ да предоставят повече оръжия, разузнавателна информация и обучение на Украйна би увеличило разходите на Русия на бойното поле. Тактическите ракетни системи на американската армия, високомобилните ракетни системи и други оръжейни системи и разузнавателна помощ са опустошителни за Русия. И за разлика от вечните войни в Ирак и Афганистан, САЩ не са загубили войници в Украйна. Американската военна помощ е от полза и за работниците в Охайо, Пенсилвания, Тексас и други щати, които произвеждат оръжейните системи.
И въпреки уязвимостите на Русия, САЩ не успяха да използват нито икономическия, нито военния си натиск. Без реална болка, Путин ще проточи преговорите, ще продължи да се бори и ще чака САЩ да се оттеглят.
Изоставянето на Украйна от страна на САЩ би наклонило драстично баланса на силите в полза на Русия и нейните съюзници - Китай, Иран и Северна Корея. Китай е предоставил на Русия военна помощ, включително компютърни чипове, усъвършенстван софтуер, дронове и дори китайски наемници. Иран е доставил дронове, артилерийски снаряди, боеприпаси и балистични ракети с малък обсег. Северна Корея е изпратила войници, артилерийски снаряди, ракети, балистични ракети с малък обсег и други боеприпаси.
Тези страни си сътрудничат и в други региони. Русия е доставяла оръжия и разузнавателна информация на хусите, подкрепяна от Иран терористична групировка, базирана в Йемен, която извършва атаки срещу ВМС на САЩ, търговски кораби и Израел. Китай наскоро предостави сателитни изображения на хусите за атаки.
Високопоставени представители на японското, южнокорейското и тайванското правителство ми казват, че руска военна победа в Украйна би окуражила Китай и Северна Корея в Азия. Това би сигнализирало и за слабостта на Америка. Твърде много неща са заложени в Украйна, за да може САЩ да се откажат.