Почти една година след като губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм обяви локдаун в целия щат заради разпространението на коронавируса, маските все още са задължителни, храненето в ресторантите на закрито и други дейности са значително ограничени, а Дисниленд остава затворен. Във Флорида е точно обратното – в щата няма наложени никакви ограничения. Губернаторът републиканец Рон ДеСантис забрани глобите за неносене на маски. И Дисни Уърлд бе отворен още през юли. Въпреки различните им методи обаче, Калифорния и Флорида имат почти еднакви COVID данни. Как два щата, с толкова различни подходи към заразата, стигат до сходни проценти? „Това се очертава като един от най-важните въпроси, които трябва да си зададем сами – кои мерки, предприети за опазване на общественото здраве, са били най-ефективни, и кои са имали пренебрежимо

малък или дори обратен ефект

казва Амеш Адалиа, учен в Центъра за здравна сигурност на Университета „Джон Хопкинс“. Въпреки че проучванията са доказали, че задължителното носене на маски и ограниченията на груповите събирания като хранене в ресторант на закрито могат да забавят разпространението на коронавируса, щатите с по-големи рестрикции невинаги са се справяли по-добре от тези без. И Калифорния, и Флорида имат около 8900 случая на коронавирус на 100 000 жители, откакто пандемията започна, сочат данните на Федералния център за контрол и превенция на заболяванията. Също така и двата щата се нареждат в средата на черната класация по смъртност от COVID-19 в САЩ – в петък Флорида бе на 27 място, а Калифорния на 28-мо. Кънектикът и Южна Дакота са друг пример. И двата щата са сред 10-те с най-висока смъртност от коронавирус в Америка. Но докато губернаторът на Кънектикът, демократът Нед Ламонт, наложи различни ограничения в целия щат през изминалата година след ранен скок на смъртните случаи, губернаторът републиканец на Южна Дакота Кристи Ноем не издаде никакви забрани до момента, в който смъртните случаи на вируса не скочиха през есента. Докато Ламонт нареди задължителна карантина за идващите извън щата, Ноем даде старт на туристическа рекламна кампания за 5 млн. долара и посрещна посетителите на мащабно моторали, което, според здравните експерти, е виновникът за разпространението на коронавируса в Средния Запад. И двата щата твърдят, че техният подход е най-добрият.

„Дори и по време на пандемия, политиката за общественото здраве трябва да се съобразява с икономическото и социално благосъстояние на хората“, каза Ноем неотдавна. Ламонт пък наскоро обяви, че премахва ограниченията за капацитета в ресторантите, магазините и останалите бизнеси от 19 март. Но баровете, които не сервират храна, ще останат затворени и задължението за носенето на маски ще продължи. „Тук не е Тексас. Тук не е Мисисипи. Тук е Кънектикът“, каза Ламонт, препращайки към щатите, които наскоро премахнаха ограниченията за носене на маски.

Ние открихме това, което работи

носенето на маски, социалната дистанция и ваксинациите“, каза още той. Докато новите случаи от коронавирус намаляват в национален мащаб, губернаторите в повече от половината щати предприеха през последните две седмици действия за прекратяване или намаляване на ограниченията. Някои рестрикции срещу капацитета на посетителите в заведенията и магазините паднаха в петък в Мериленд и Оклахома. Мичиган, Минесота, Ню Джързи, Ню Йорк и Уайоминг разхлабват ограниченията в близките седмици. На повечето места губернаторите сами похвалиха собствените си подходи за борба с пандемията, докато критиците ги обвиняваха, че са били прекалено строги или прекалено либерални по отношение на мерките. В Калифорния бавното отваряне се очаква да набере скорост през април. Но републиканците в щата подкрепят исканията за оставка на Нюсъм. В щата има събрани почти 2 милиона подписа от хора, засегнати от дългите ограничения върху бизнеса, църковните дейности и други. Губернаторът е подложен на силен натиск и заради затварянето на училищата и бавния ход на отварянето им. Нюсъм настоя, че Калифорния е била лидер в борбата срещу вируса по време на годишната си реч на стадион „Доджър“ миналата седмица, където празните места бяха приблизително 55 000 - колкото жертвите на коронавируса в щата. От своя страна в своята годишна реч ДеСантис обяви, че Флорида е в по-добро състояние от останалите, защото

бизнесът и училищата й са отворени

В началото на годината безработицата във Флорида е под прага на безработицата в цялата страна и значително по-ниска, отколкото в Калифорния. „Докато толкова много щати държаха хората си затворени по време на тези дълги месеци, Флорида ги остави навън“, каза ДеСантис. Да се определи кой подход е най-добър, е по-сложно от това просто да се погледне на щатските политики и на процентите на случаите. Както Флорида, и Мисури не въведе задължително носене на маски, прекрати ограниченията върху бизнеса миналия юни и има обща смъртност от COVID-19, подобна на тази в Калифорния. В отсъствието на щатски заповеди, много от по-големите градове във Флорида и Мисури въведоха техни собствени задължения за носенето на маски и бизнес рестрикции. В Мисури може да се каже, че половината от населението все още е със задължението да носи маски. Губернаторът републиканец Майк Пардън се бе обявил за „балансиран подход“ към пандемията, което даде възможност за много решения на местните власти и позволи на икономиката на Мисури да се завърне силна. И новите случаи на коронавирус, и безработицата са на ниски нива, а потребителските разходи са се върнали на нивата отпреди пандемията, обяви Парсън миналата седмица. Щатският здравен ръководител Рандол Уилямс вярва, че жителите са се вслушали в призива на Парсън за доброволно носене на маски, когато случаите на коронавирус в щата се покачиха миналата есен до едни от най-високите нива в страната. Експерти по публично здраве смятат, че индивидуалният избор може би е обяснението на факта защо щати със сериозни ограничения и такива без имат сходни резултати. „Да се налагат строги мерки като забраняването на семействата да посещават техните баби и дядовци, както и приятели, е като да се въведе подход за пълно въздържание в борбата с лекарствената зависимост и полово предаваните болести“, каза Адалиа от Университета „Джон Хопкинс“.