Нова шпионска драма разтърси България, след като в четвъртък беше експулсиран предстоятелят на руската църква „Св. Николай Мирликийски“ в София архимандрит Васиан, със светско име Николай Змеев. Той е определен като „заплаха за националната сигурност“. Освен него бяха изгонени и секретарят на Подворието протойерей Евгений, и служител на храма, и двамата с беларуско гражданство. Според ДАНС те са получили 5-годишна забрана за влизане в България. 

Руското посолство определи действията по експулсиране на тримата служители като „груби, фрапантни действия“ и изрази възмущение от взетото решение.
Само няколко дни по-рано отец Васиан беше обявен от Северна Македония за персона нон грата.

Твърди се, че „Змеев координирал цялата политика на Македонската православна църква – Охридска архиепископия (МПЦ-ОА) по отношение на нейната църковна дипломация през последната година“. Дейността му представлява продължение на руската политика за разединяване на България на църковна почва, каза пред „Свободна Европа“ проф. Калин Янакиев, философ и богослов.

Кой е Николай Змеев – или Васиан,

Архимандрит Васиан е член на отдела за междуцърковни връзки (ОССВ) към Руската патриаршия, неофициалното Външно министерство на институцията. Той фактически представлява руския патриарх Кирил в София.

Роден като Николай Валериевич Змеев през 1975 г. в град Березники в Пермския край, през 1998 г. той завършва Московската духовна семинария, а през 2002 г. – Московската духовна академия с докторска степен по богословие. 

Според официалната му биография от 2002 г. свещеникът е преподавател по древни езици в Московската семинария, а по-късно става и заместник-ректор по образователната дейност. 

По информация на Калин Янакиев, в този период срещу Змеев е постъпило оплакване от студенти за сексуални посегателства.
„Случаят е заметен, Васиан е изпратен като наместник в Беларус“, обяснява богословът.

През 2018 г. след поредица от скандали предшественикът му в София – Филип Василцев – е изгонен от България. Той също е обявен за персона нон грата, макар впоследствие да е допуснат отново в България. Така на 7 март 2018 г. Васиан, който вече е със сан архимандрит, официално поема Руската православна църква в българската столица.

Сред изгонените от София е и още един свещеник, чиято биография накратко звучи така – служба в секретно военно поделение край Москва, основаване на военнопатриотични клубове и защита на идеята за „Русский мир“, отбелязва „Свободна Европа“. През Васиан той е свързан и с руския патриарх Кирил, а от там и с руските служби. Става въпрос за беларусина отец Йевген Павялчук.

Отбил е военна служба в района на Москва като част от поделение за противовъздушна отбрана.

„Бях в гората за две години без да излизам. В секретна част. Но през втората година ме назначиха за „секретчик“ (протоколчик) на секретното поделение.

Позицията е много отговорна, но в същото време имаше доста свободно време. Четях много, мислех още повече. Именно в армията мисълта за съществуването на Бог влезе в сърцето ми“, обяснява влечението си към църквата Павялчук.


Като свещеник той започва да служи в Шчучин. По време на престоя си там той основава православен военнопатриотичен клуб „Дружина“. На тържеството присъства лично Юрий Караев, бившият вътрешен министър и приближен на президента на Беларус Александър Лукашенко.

През 2015 г. изданието „Наша нива“ прави разследване за дейността на „Дружина“ и друг подобен клуб „Славяне“, който също е основан от Павялчук. Оказва се, че и двата клуба набират бойци, който да се бият за осъществяването на идеологията „Русский мир“ – понятие, съществувало по времето на царска Русия и възродено от президента Владимир Путин.

Според разследването тези клубове набирали непълнолетни, които после обучавали в ръкопашен бой, стрелба с пистолети и автомати, базова първа помощ и други. Повечето от тийнейджърите са преминали през местния инспекторат за непълнолетни, където са обявени за „проблемни“.

„Той отричаше правото на независимост на Беларус, считаше беларусите за част от руския народ, каза пред беларуската служба на Радио „Свободна Европа“ един от свещениците, който тогава работи с него.

Пристига в България през 2020 г. За дейността му в София няма много данни.

Отношенията между българската и македонската църква

За резултатите от работата на Руската православна църква в България и Северна Македония след 2018 г. журналистът Горан Благоев дава пример, че през същата година църквите в двете страни са близо до това да отбележат заедно 1,000 години на Охридската архиепископия. Това не се случва.

След подписването на договора за добросъседство и приятелство през 2017 г. отношенията между двете църкви се затоплят. През ноември 2017 г. Светият Синод на Македонската православна църква се обръща с официално писмо към Българската патриаршия, в което изразява готовност да признае Българската православна църква (БПЦ) за своя църква-майка, ако тя се застъпи за преодоляване на разкола и признаване на нейната автокефалия.

Македонската църква се е самопровъзгласила за автокефална през 1967 г. и се отделя от Сръбската, но е под схизма и не е призната от другите православни църкви.

Българската патриаршия изразява благосклонност, но обръща настроенията си след посещението на руския патриарх Кирил в България за Националния празник 3 март през 2018 г. Четири дни по-късно пристига Васиан.

През 2019 г. българската църква се отказа от каквито и да е било активности по темата. Македонската православна църква е призната от Вселенската патриаршия чак през 2022 г., след като постига компромис със Сръбската православна църква.

Руската църква затвори. Чия собственост е тя?

Руското Министерство на външните работи съобщи в четвъртък, че руската църква в София затваря, след като България е поискала служителите й да напуснат страната.

В понеделник обаче патриарх Неофит лично назначи свещеници от София, които ще поемат богослуженията в храма, съобщи Светият Синод.

Заповедта му е в качеството му и на Софийски митрополит, в чиято епархия се намира църквата. Неофит е информирал патриарха на Русия Кирил. Софийската митрополия гарантира, че никаква част от имуществото на храма няма да бъде погубена или увредена, се казва в съобщението на Светия Синод.

Малко по-късно руският посланик в България Елеонора Митрофанова обаче заяви пред ТАСС, че посолството на Русия в София ще предприеме действия за руския храм в координация с Руската православна църква.

„До момента не ни е известно патриарх Кирил да е получил писмо от патриарх Неофит, не знаем решението на Руската православна църква“, каза тя.

Църквата „Свети Николай Чудотворец“ в София е собственост на посолството на Русия в България от 1997 г., показа проверка на „Свободна Европа“ в Агенцията по вписванията.

Управлението й като храм обаче е на Българската православна църква (БПЦ). Затова патриарх Неофит има пълното право да назначи свещеници, които да служат в църквата, уточни Калин Янакиев.

Нотариалният акт, който удостоверява собствеността на църквата, е издаден през 1997 г. Посолството тогава е представлявано от адвокат, който е представил крепостен акт (нотариален акт) от 07.11.1898 г.

Предполага се, че земята под църквата е подарена на Руската империя от българската държава по случай 20-ата година от Освобождението.