Да вдигнат ръка тези от вас, на които като деца са забранявали шоколад?... Как сте сега? Посягате ли към вълшебното блокче винаги, когато се чувствате нещастни и скапани? Добрата новина е, че има шоколад, който и лекарите предписват. Всичко е във вида и съдържанието на какао в него. Колкото повече какао - толкова по-малко захар и по-здравословно.

Експерти алармират, че светът може да остане без шоколад в следващите десетилетия, тъй като какаовите растения оцеляват все по-трудно в условията на затоплящия се климат. И това е една от основните грижи на властите в държави като Кот д'Ивоар и Гана, доставящи повече от половината от какаото в света.
Шоколадът, и най-вече черният, освен любимо лакомство в световен мащаб, помага при депресия и разбито сърце, стрес, сърдечни проблеми, кашлица, при умствена натовареност и дори.. при диабет. Но черният шоколад, със 70-90% какао. Той е особено ценен през този сезон, когато имаме нужда от тонус, за да преборим пролетната умора.

Куп проучвания доказват, че с черния шоколад се радваме на много здравословни ползи - това вече официално е доказано от учените. Всичко е в здравословната доза, а тя, според последните изследвания, е 30 г черен шоколад дневно, или 1/3 от стандартното 90-100-грамово блокче. Като седмичната доза черен шоколад не трябва да надвишава 3 блокчета от 90 г.
Според 9-годишно шведско проучване, черният шоколад е полезен за сърдечно-съдовата система. Участниците - десетки хиляди, които ядат едно или две 100-грамови блокчета тъмен шоколад седмично, намаляват с 1/3 риска от сърдечна недостатъчност.

Друго дългосрочно проучване в Германия установява, че блокче тъмен шоколад понижава кръвното налягане и намалява риска от инфаркт и инсулт с 39%. Това се дължи на флавоноидите в какаото - антиоксидантни съединения, увеличаващи гъвкавостта на вените и артериите.

Шоколад, който и доктори предписват? Ура, има такъв!

Изследователи от университета в Копенхаген пък установяват, че тъмният шоколад е далеч по-засищащ, отколкото неговите по-леки цветни „събратя“. Той намалява апетита за сладки, солени и мазни храни. Джакпот!

Черният шоколад е любимото лакомство и на „полезните“ микроби в организма, според учени от университета в Луизиана. Когато „поглъщат“ шоколадовите молекули, микробите ги превръщат във вещества с особено силно противовъзпалително действие. Тези нови молекули се разпространяват из цялото тяло с кръвта и отстраняват възпаленията, предпазват сърцето и кръвоносните съдове от вреди.

Бременните, които ядат всеки ден по 1/3 блокче черен шоколад, са по-издържливи да се справят със стреса. Според финландско проучване, техните бебета са по-щастливи и се усмихват повече.

Черният шоколад не е враг на диабета! В италианско проучване участниците, които всекидневно ядат блокче черен шоколад в рамките на 15 дни, постигат спад на инсулиновата резистентност почти наполовина. Учените коментират, че флавоноидите увеличават производството на азотен оксид и това помага да се контролира чувствителността към инсулин.

Швейцарски учени установяват, че когато много тревожни хора хапват около 45 г тъмен шоколад всеки ден в продължение на две седмици, техните нива на хормоните на стреса значително намаляват и метаболитните ефекти на стреса са частично смекчени.

Изследователи от Лондон тестват слънцезащитните способности на шоколадовите флавоноиди. След 3 месеца ядене на шоколад с високо съдържание на флавоноиди, кожата на хората в експеримента се зачервява на слънце двойно по-бавно (ефектът от изгаряне се забавя).
В университета в Нотингам, Англия пък установяват, че приемът на какао увеличава притока на кръв към ключови части на мозъка в продължение на 2 до 3 часа, което би могло да подобри производителността и бдителността в краткосрочен план.

Шоколад, който и доктори предписват? Ура, има такъв!

Други изследователи от Оксфордския университет разглеждат дългосрочните ефекти на черния шоколад върху мозъка чрез проучване на хранителния режим на повече от 2000 души над 70-годишна възраст. Те установяват, че тези, които консумират богатите на флавоноиди шоколад, вино или чай, имат по-добри резултати на когнитивни тестове.

Според друго проучване, шоколадът успокоява кашлицата почти както и кодеинът, благодарение на съдържанието на теобромин. Този химикал може да потисне дейността в част от мозъка, наречена „блуждаещ нерв”. При това шоколадът няма негативните странични ефекти на кодеина!

В южноамериканските нации има традиция още от XVI век за лечение на диария с какао. Учени от Оукланд откриват, че какаовите флавоноиди се свързват с протеин, който регулира секрецията на течности в тънкото черво и спира разстройството.