Продължава от предишния брой

  1. Поставете спестяването за пенсиониране като ваш основен приоритет

Когато започнем да мислим сериозно за подготовката за пенсиониране, ние самите трябва да сме наясно с приоритетите си и да ги следваме. Ако сте наистина сериозни, че един ден искате да имате опцията да „намалите темпото“ и да отдадете повече от времето си на семейството си, вместо на работата си, вие трябва да поставите спестяването и инвестирането за пенсиониране преди закупуването на скъпи автомобили, лодки и ваканционни вили. Правейки разликата между „нужди“ и „прищевки“ и правилното приоритизиране на тези неща, биха ви помогнали много, за да спестите достатъчно за едно много комфортно пенсиониране и биха ви дали опции да го направите на различни места по света, след като сте подготвени финансово. Все пак вие трябва осъзнато да прецените кое е най-важно за вас - финансовата сигурност днес и в бъдеще или задоволяването на безкрайните материални прищевки, които маркетинговите похвати на корпорациите се опитват да ни налагат като рецепта за „щастлив живот“. От тези малки, всекидневни решения, ще зависи и качеството на вашия финансов живот - днес и за дълги години напред.

  1. Обърнете сериозно внимание на разходите по здравеопазването

С течение на времето, повечето държави по света изпитват сериозен дефицит в здравната система, която следват - независимо дали става въпрос за млади или по-възрастни жители. Следователно, бъдете подготвени за евентуални непредвидени разходи по здравеопазването по време на пенсиониране, които могат да ви сполетят. В Америка днес здравеопазването на една двойка пенсионери струва средно около $700 на месец, което включва Medicare застраховките и допълненията към тях, които се продават от застрахователи, за да допълнят тези 20%, които Medicare не покрива. Като допълним лекарствата, които често се предписват на пенсионери, дори с намаленията към тях, могат да дръпнат разходите до близо $1000 на месец, което е огромен разход за повечето хора по време на пенсиониране. Много от нас виждат себе си в България, по време на пенсионните ни години, което е страхотно, но и там системата, която досега бе следвана, е в процес на промяна, която е все още неясна. Разбира се, каквато и да е тази промяна, все пак тя няма да добие мащабите на разходите такива, каквито са в Америка, но все пак може да промени сегашното статукво с цел повече от разходите по здравеопазването да излизат директно от джоба на хората или да минават през застрахователи, подобно на американската система. Дефицитите в здравната система в България налагат тези промени, но истината е, че разходите в световен мащаб по здравеопазването растат и социалните политики на различните нации ще приемат все по-индивидуализиран подход в годините напред.

  1. Помислете за семейството си, ако нещо се случи с вас

Последният, но в никакъв случай най-маловажен аспект на пенсионирането, е грижата за съпруг или съпруга, които остават, ако си отидем от този свят преди тях. Това е много важна част от стратегията за пенсиониране, която обаче често се пропуска да се коментира или да се разглежда в детайли по време на пенсионното планиране, защото хората не обичат да говорят за това.

Често се случва, когато единият си отиде от този свят, другият да остане с намалени доходи, но с абсолютно същите разходи, което води до трудни ситуации и често изисква спешни мерки, които могат да се окажат неприятни във физически и емоционален аспект. Моят съвет е да дискутирате този момент и да изберете какви биха били перспективите пред човека, когото обичате, ако един ден ви няма до него. Говорете свободно за това и начертайте стратегия как да продължите напред в един такъв момент. Дали бихте закупили застраховка живот за определен период, или бихте оставили остатъка от личните си инвестиции и спестявания като начин за спомагане на доходите на вашите съпруг или съпруга, това бихте могли да прецените самите вие. Но във всички случаи бъдете подготвени с план, ако някога това се случи, за да знаете какво да предприемете в такъв момент и той да не нарани начина на живот на този, който остава след вас. Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.