Бил Нелсън, ръководителят на Националната аеронавтска и космическа администрация на САЩ (НАСА) ще посети България през октомври тази година. Новината съобщи пресцентърът на Финансовото министерство и уточни, че поканата за визитата е отправил лично министър Асен Василев, който заедно с министъра на енергетиката Румен Радев и министъра на икономиката Богдан Богданов беше на правителствено посещение в САЩ.

На срещата между Василев и Нелсън са обсъдени възможностите за задълбочаване на научното сътрудничество между страната ни и НАСА.
„България има компании, технологии и космически традиции, които могат да бъдат изключително полезни“, посочил финансовият министър. Той припомнил, че през от ноември 2023 г.

страната ни е част от споразумението „Артемида“,

което е програма на НАСА и в нея участват 34 правителства, работейки за връщане на човека на Луната и разширяване на космическите изследвания на Марс и други космически обекти. 

Бил Нелсън споделил, че очаква с нетърпение да посети София наесен и подарил на финансовия министър Асен Василев изображение на известното селфи, което космическият апарат „Орион“ си е направил през 2022 г. 

Бил Нелсън ръководи НАСА от май 2021 г. В дългогодишната си кариера като конгресмен и сенатор той е автор на серия закони, свързани с науката и космоса.

Считан е за един от лидерите на националната космическа програма на САЩ, застъпник на борбата с изменението на климата и поддръжник на програми за обучение в областта на високите технологии.

Във Вашингтон финансовият министър Асен Василев проведе среща и с ръководството на SpaceX. Той отправи към тях покана да посетят България. Вицепрезидентът на компанията Тим Хюс прояви голям интерес към страната ни. 

По време на срещите си в САЩ Василев, заедно с министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов и ръководители на глобалната компания Meta, която е собственик на социалните мрежи Facebook, Instagram, WhatsApp и др., обсъдиха и борбата с дезинформацията и манипулираното и подвеждащо съдържание. 


„Спрете руската пропаганда

и го направете преди европейските избори. Тогава ще видите качествена промяна в отношението и на потребителите на Facebook, и на регулаторите в ЕС“.

Този призив отправи българският министър на финансите на срещата. Василев даде примери как съдържание, което е проевропейско, се сваля от социалната мрежа по сигнали на тролове, докато дезинформацията се разпространява.

България изразява дълбока загриженост от руската кампания, насочена към подкопаване на доверието в европейските институции, САЩ и НАТО, обобщи министър Василев.

От Meta запознаха министъра на финансите с новите модели изкуствен интелект AI, които позволяват разпознаване и премахване на манипулирани изображения и подвеждаща информация. Компанията посрещна българските министри с традиционните принцеси, баница със спанак и сарми.

Проектите на България за изграждане на

нови ядрени мощности по американската технология

AP-1000 в АЕЦ „Козлодуй“, съвместните с Гърция и Румъния намерения за строеж на морски офшорен вятърен парк и за Вертикалния газов коридор, както и производството и използването на зелен водород, също бяха сред обсъжданите теми по време на посещението.

Българската делегация подписа и междуправителствено споразумение за сътрудничество в ядрената енергетика, което да послужи за основа на строежа на VІІ и VІІІ блок по проект на американската компания „Уестингхаус“.

Този документ беше одобрен от българското правителство и в него се регламентира и сътрудничество при обучение на ядрени кадри и решаване на проблемите с отработеното ядрено гориво от АЕЦ „Козлодуй“, които към момента се извозват за преработка в Русия, но изпратените в по-скоро време ядрени отпадъци трябва да бъдат върнати в България.

Министрите Радев и Василев разговаряха със секретаря по енергетика на САЩ Дженифър Гранхолм и с помощник държавния секретар по енергийните въпроси Джефри Паят, както и с други представители на Държавния департамент на САЩ.


По време на разговорите Радев представи проектите на България, Румъния и Гърция за общ офшорен вятърен парк, ВЕИ, водород и зарядни станции, както и стартирането на нов общ проект на България и Румъния за голяма водноелектрическа централа на река Дунав.

Министър Василев изрази признателност за американската подкрепа в усилията на страната ни за диверсификация на енергийните източници и намаляване на зависимостта от един-единствен доставчик. „Сътрудничеството в областта на енергетиката между двете страни допринася за повишаване на енергийната сигурност и диверсификацията не само на държавата ни, но и на целия регион на Балканите“, подчерта той.

С помощ от САЩ: България се готви за лидер на атомна енергия в региона

„Червената линия“ за цената за VІІ и VІІІ блок е под 14 млрд. долара

Дни след завръщането на българската правителствена делегация от Вашингтон, в София енергийният министър Румен Радев и помощник-секретарят в министерството на енергетиката на САЩ Андрю Уайт сключиха междуправителствено споразумение за сътрудничество по проекта за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“.

Формално това означава, че България поема ангажимент да работи със САЩ по инвестицията в новите реактори и вероятно няма да прави процедура за избор на стратегически инвеститор, както беше при проекта за АЕЦ „Белене“.
Споразумението без съмнение има и силен политически оттенък, който позиционира България като партньор на САЩ не само в сферата на сигурността, но и в енергетиката, която винаги досега е била доминирана от Русия, отбелязва „Капитал“.

Изграждането на VІІ и VІІІ блок на АЕЦ „Козлодуй“ по американската технология AP-1000 на „Уестигнхаус“ ще струва до 14 млрд. долара, пише Mediapool.

Споразумението регламентира и обща работа по проекти за инсталиране на малки модулни реактори в индустрията, за извеждане на реактори, преработка и съхранение на отработено ядрено гориво, съвместни ядрени изследвания и обмен на кадри.

„Целта е да отидем отвъд купуването на технологии“, каза министърът на енергетиката Румен Радев, който подписа от българска страна документа.

„Смятаме, че България може да бъде регионален лидер в областта на ядрените изследвания

и регионален енергиен хъб“, заяви на свой ред Андрю Лайт, помощник-секретар по международните въпроси в американското енергийно ведомство, който парафира меморандума.


VІІ блок по график трябва да влезе в експлоатация в края на 2034 г. и времето дотогава ще бъде използвано за квалификация и преквалификация на специалисти.

През март трябва да стане готово предварителното проучване за изграждането на два нови реактора в АЕЦ „Козлодуй“ по технология AP-1000 с използването на наличната инфраструктура. То ще даде индикативната цена на блоковете, но каква ще е тя всъщност ще зависи и от търга за избор на строител, който в момента провежда проектната компания „АЕЦ Козлодуй Нови мощности“.

По думите на Радев целта на правителството е да се подпише договор за строежа на двата блока на фиксирана цена, която според досегашните разчети не би трябвало да надхвърля 14 млрд. долара общо. „Това е червената линия за българската страна за цената“, обяви енергийният министър. Това обаче може да се окаже доста консервативна рамка, тъй като инвестицията в „Белене“ преди 7-8 години се оценяваше на 10 млрд. евро, а инфлацията в сектора е огромна.

При такава стойност цената на произвежданата от новите реактори електроенергия ще е около 65 евро/МВтч, каза енергийният министър и посочи, че тези финансови параметри са напълно постижими.

Радев отбеляза, че ядреният проект ще е изрично държавен

Със САЩ ще се работи и по технологии за преработка и съхранение на отработеното ядрено гориво от сегашните V и VІ блок на атомната централа.

Като част от досегашните договори с руската ТВЕЛ, която осигурява свежото ядрено гориво за централата, високорадиоактивните отпадъци се извозват за преработка в Русия. Част от тях обаче трябва да се върнат за съхранение обратно в България, а тази пролет се очаква V блок да заработи с гориво на „Уестингхаус“. По въпросите с преработката на отработеното ядрено гориво се работи и с Франция и Финландия, припомни Радев.

На американския опит ще се разчита и при извеждането на стари ядрени мощности. Все още Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО) работи по спрените четири малки руски блока ВВЕ-440. 
„Подготвят се и обучителни програми за ядрени специалисти“, каза Радев.


Към момента не е ясно какво ще е държавното участие в проекта за нови ядрени мощности и по какъв начин ще се финансира той, като по време на срещата беше споменато, че „самоучастието може да варира около 25-30%, като проектът ще включва заемно финансиране, което ще е обезпечено с държавни гаранции“. На практика това може да означава, че българската държава пряко ще участва с поне 6-7 млрд. лв., изчислява „Капитал“.