Историята все още не е единодушна къде точно се появява шахът - Индия, Китай или Персия. Думата "шахмат", с която се означава една от най-сложните интелектуални занимателни игри, се превежда от персийски като "Императорът е мъртъв", визирайки основната й цел - царят да бъде поставен в невъзможност да се спаси в резултат от сложни комбинации на противниковите фигури. През Средновековието и по време на Ренесанса шахматът е част от културата на аристокрацията, използва се за преподаване на военна стратегия и е наричан „царска игра“. Днес има най-разнообразни световни първенства, кръжоци и турнири. Не е за вярване, но огромна международна онлайн надпревара на шахматното поле се провежда и между затворниците от всички краища на планетата. Втора година лишени от свобода по света се изправиха един срещу друг, за да покажат кой е най-добрият играч на дъската. Тази година за първи път се включи и България.
Разкази за шаха от затвора
"Научих азбуката и правилата на шаха в 1 клас и оттогава не съм спирал. Случвало се е да играя по два дни, без да спирам. Шахматът е прекрасно средство за хармонизиране на личността. Времето, което отделям за тази игра, е свързано с положителни емоции и мисли", разказва той. Нашият събеседник среща противници от Монголия, Хърватия и Зимбабве. Печели 3 срещи, съгласява се на реми в четвъртата. Впечатляват го индийците. "От там играха най-добре. Но всяка държава си имаше собствен стил на игра. При нас залагаме на Дамски гамбит, Сицилианска защита, системата "Дракон", Карокан. Аз играя в зависимост от противника. Ако почне да се огъва, трябва да съм агресивен и да натисна, но ако срещна съпротива и теоретична подготовка, започвам да играя предпазливо", допълва мъжът. Героят на тази история излежава дълга присъда. А шахът нарича отражение на живота. Без да има любима фигура.
Българският консул в Чикаго Светослав Станков беше сред официалните гости на откриването на турнира
Вторият Международен турнир по шахмат за лишени от свобода събра участници от 46 страни, представени с над 90 отбора. "Имаме мъже, жени и непълнолетни участници, наистина е вълнуващо", споделя шерифът на Кук каунти Томас Хард, който е сред организаторите. Официалното откриване се проведе на 13 октомври в Чикаго, на което бяха поканени представители на дипломатическия корпус на страните участници. България беше представена от Светослав Станков, генерален консул, който изказа благодарности от името на Главна дирекция „Изтърпяване на наказанията“ към основните организатори - шерифа на Кук Каунти Томас Дарт и Михаил Коренман, ръководител на програмата по шахмат в затвора Куук Каунти, за възможността България за първи път да участва в международния турнир. Генералният ни консул изрази увереност, че програмите по шахмат за лишени от свобода допринасят за тяхната успешна последваща реализация и интеграция в обществото.
България се класира на осмо място
Трима българи се състезаваха в Международния турнир. Страната ни зае осмо място в крайната класация. При мъжете отборът на Филипините спечели златото с победа над Колумбия, докато Индия се наложи над Ел Салвадор за бронзовия медал. Миналата година филипинците завършиха пети, но през изминалите месеци отборът им беше подготвян от едни от най-добрите техни сънародници в шаха. При жените шампион е отборът на Монголия, които на финала победиха шахматистките от Сърбия. Партията за третото място между Англия и Тринидад и Тобаго не беше играна поради технически причини, като двата отбора си поделиха бронзовия медал. При младежите трофеят отиде за Сърбия, след като победиха Англия на финала.