Южнокорейският президент Юн Сук Йол обеща, че Сеул ще има както силни връзки с Украйна, така и "гладки отношения" с Русия. Същевременно изключи възможността за директни доставки на оръжие за Киев, предаде АФП.

Като основен износител на оръжие Сеул отдавна е помолен от американските и европейските съюзници да направи повече, за да помогне на Киев. Спекулира, че Южна Корея ще промени дългогодишната си политика поради предполагаемите доставки на оръжие от Северна Корея за Русия.

Юн заяви, че неговата "твърда позиция" е да не предоставя смъртоносни оръжия на страни в конфликт.

Той каза, че страната му прави всичко възможно, за да предостави "хуманитарна помощ и помощ за възстановяване в съответствие с духа на конституцията".

Президентът твърди, че връзките на страната му с Москва са били обтегнати от това, което Сеул и съюзникът му Вашингтон твърдят, че са оръжейни доставки от Северна Корея за Русия.

"Износът на офанзивни оръжия от Северна Корея не само подкрепя незаконното водене на война в Украйна, но и явно нарушава резолюциите на Съвета за сигурност на ООН за санкции, свързани с ядрените оръжия на Северна Корея", заяви Юн.

Въпреки напрежението с Москва във връзка с предполагаемите доставки на оръжие, южнокорейският държавен глава каза, че ще работи с Русия.

"Русия е страна, с която имаме добри отношения от дълго време. Заради войната с Украйна имаме различни позиции по отношение на внасянето на оръжия от Северна Корея. Що се отнася до отношенията ни с Русия, ние ще си сътрудничим за всеки отделен случай и може да се противопоставим или да бъдем предпазливи в зависимост от различията в позициите, но ще управляваме отношенията си с Русия възможно най-гладко", заяви Юн.

Сеул отдавна се стреми да се присъедини към редиците на най-големите износители на оръжие в света. Сеул се стреми към четвъртото място, след страни като САЩ, Русия и Франция. Проучвания на индустрията сочат, че нещо подобно е възможно да се случи.

Южна Корея е продала артилерийски снаряди и на Вашингтон, но със споразумение за "краен потребител", което означава, че само САЩ могат да използват боеприпасите.

Експерти твърдят, че това позволява на Съединените щати да предоставят свои собствени снаряди на Киев.