Серия от самоубийства парализира Университета в Отава през последните месеци. Това предизвика напрежение и дори шок сред много от студентите и преподавателите в него. Университетът в Отава е най-големият двуезичен университет в света (с английски и френски). Той е разположен в сърцето на канадската столица, а възпитаниците му се реализират успешно в различни сектори на социалните и хуманитарните науки. Преди дни университетът отново обяви, че е в траур, след като бе съобщено за самоубийството на един от студентите му, петият за по-малко от година. Студентски организации в Квебек веднага сигнализираха, че е нужно спешно да се обърне внимание на психологическото състояние на възпитаниците на университета. От ръководството на учебното заведение също признават, че има проблем. На пресконференция пред медиите преди седмица ректорът Жак Фремон не успяваше да намери думи. „Като родител и като човек, работил със студенти през целия си живот, трябва да призная, че тази новина ми разби сърцето. Днес плачем заедно“, написа ректорът в писмо до университетската общност, в което потвърди самоубийството на студента, чиято самоличност не се разкрива. В писмото си Жак Фремон акцентира и на друго безпокойство –
изчезването на друг от студентите
32-годишният Джонатан Бланшет се издирва от 6 февруари. Полицията в град Гатино признава, че има притеснения за сигурността му. „Ако имате информация за Джонатан, умолявам ви да я споделите с полицията на Гатино, без да се колебаете. Надяваме се всички да го видим отново жив и здрав“, написа още ректорът Фремон. Тези събития разтърсиха дълбоко и без това вече наранената университетска общност, пише „La Presse“. „Студентите са в шок, има голямо разочарование“, споделя комисарят по франкофонските въпроси в университета Наташа Рой. Миналата седмица студентите протестираха пред кабинета на ректора, за да поискат превантивна грижа за онези сред тях, които са в стрес. „Психичното здраве е въпрос, по който се работи отдавна, но заради големия брой самоубийства студентите се мобилизираха да поискат в аванс повече помощ. Не си спомням да съм виждала такава мобилизация“, добави Наташа. Чакането за достъп до психологична помощ в университета бе сред особено критикуваните от студентите практики. За да се скъси времето, в което един студент получава помощ, университетът в Отава нае шест съветника по психично здраве. Един допълнителен съветник е бил назначен в помощ на преподавателите и служителите. „Както повечето университети в страната, ние направихме всичко, за да опитаме да отговорим на нуждата от психични консултации. Но по всичко личи, че е нужна още работа“, написа още ректорът до студентите и преподавателите.
Тревожни цифри
Студентският съюз в Квебек (UEQ) публикува през ноември допитване сред 24 000 студенти, което показва, че степента на тревожност сред младите хора е голяма. От данните става ясно, че един от десет студенти е мислил сериозно за самоубийство, докато 1% от тях са правили опит за такова в последните 12 месеца. Усещането за самота и изолация най-силно присъства при студентите, страдащи от психологически дистрес. „Може да изглежда, че когато си в университета, си заобиколен от хора, но да се чувстваш изолиран сред масата, е нещо още по-лошо“, смята председателят на Студентския съюз Филип ЛьоБел. „Всички в Канада живеем така. Това е голям обществен проблем, работим по него от години“, признава и ректорът на университета в Монреал Гай Бретон. Учебното заведение не знае колко от неговите студенти са сложили край на живота си през последните години, защото семействата на жертвите не са задължени да уведомяват университета в случай на смърт. Въпреки това ректорът потвърждава, че психологическият дистрес е в челото на списъка от притеснения за всички. И накрая един призив от ректора на университета в Отава. „Сега сме в стресиращ период, защото наближават изпитите. Намерете време да си починете, да релаксирате, да се срещнете с приятелите си. Направете нещо, което ще ви накара да се почувствате щастливи. Бъдете снизходителни към самите себе си. И едни спрямо други“, написа Жак Фремон.