Големият фаворит за титлата на Световното първенство по баскетбол САЩ отпадна от турнира, след като загуби от Германия със 111:113 във втория полуфинал от надпреварата. Германия ще срещне Сърбия в спора за световния връх.

В Манила, Филипините, двата тима направиха мач на изключително високо ниво, като завършиха с по 58 процента успешна стрелба и вкараха 64 точки още в първата част, завършила при резултат 33:31 за Германия. Играчите на Стив Кър имаха леко предимство във втората четвъртина и се оттеглиха с точка аванс на почивката, но Германия доминираше в третата част, която се оказа ключова. В нея играчите на Бундестима бяха страхотни в атака и се наложиха с 35:24, за да влязат с десет точки преднина в последната четвърт.

Германия успя да удържи аванса си до последните четири минути, когато САЩ влезе в серия от седем безответни точки за една минута и намали изоставането си на 103:106. Германците обаче показаха характер в заключителните минути и реализираха важни стрелби, докато американците направиха някои грешки в нападение в последните секунди и в крайна сметка сензационно загубиха.

И двата отбора стреляха отлично, като Германия наниза 13 тройки от 30 опита, докато САЩ бе 12/25. В същото време германците бяха 28/41 за две точки, а американците бяха почти перфектни от линията за изпълнение на фал, реализирайки 23 от 24 наказателни удара.

Най-резултатен на паркета бе Андреас Обст с 24 точки, а още двама играчи на Бундестима минаха границата от 20 точки - Франц Вагнер (22) и Даниел Тайс (21). Звездата Денис Шрьодер се отличи със 17 точки, 9 асистенции и 2 борби. За САЩ Антъни Едуардс реализира 23 точки и 8 борби, Остин Рийвс вкара 21 точки, а Микал Бриджис добави 17.

По този начин САЩ се провали на второ поредно световно първенство, след като преди четири години в Китай загуби в четвъртфиналите от Франция. За последно американците станаха шампиони на света през 2014 година. Германия пък се класира за първия си финал в своята история, като най-доброто постижение на тима до момента бяха бронзовите медали от 2002 година.

По-рано в петък Сърбия победи Канада с 95:86 в другия полуфинал. Така Сърбия и Германия ще спорят за титлата в неделя в Пасай, Филипините, от 15:40 часа българско време, докато САЩ и Канада ще си оспорват третото място в същия ден от 11:30.