Част от българските медии, включително изданията от кръга „Капитал“, които излизат само благодарение на парите, постъпващи от Америка, ще могат да въздъхнат с облекчение след решението на Сената

Сенатът одобри закон за финансиране дейността на специалните служби, няколко раздела от който са посветени на Русия. Един от тях предвижда мерки за намаляване на влиянието на Москва върху вътрешнополитическите процеси в Съединените щати и пресичане дейността на руските специални служби в страната. В друг раздел се говори за създаване на специален междуведомствен комитет, чиято задача ще бъде противодействието на тайното влияние на Русия сред обществеността и правителствата на други държави. В раздела, посветен на подкрепата за страни в Европа, включително в постсъветското пространство, се говори за отделяне на не по-малко от 100 милиона долара за противодействие на руските влияние и агресия.

Средствата ще се предоставят на организации на гражданското общество в тези страни за поддържане на правовата държава, демократичните институции и свободата на медиите. В документа става дума и за отделяне на средства за програма за подкрепа на демокрацията в самата Русия, включително на свободен интернет.

Документът бе приет паралелно със законопроекта за финансиране на работата на федералното правителство до края на 2017 финансова година, изтичаща на 30 септември, гласуван със 79 гласа срещу 18 ден след гласуването му в Камарата на представителите, където той беше приет с 309 гласа срещу 118. Общият размер на бюджета за оставащия период до края на финансовата година възлиза на 1,2 трилиона долара.

Гласуването на законопроекта е първият сериозен законодателен успех на Доналд Тръмп, но е далеч от победата, на която той се надяваше, защото предвижда само минимални промени в равнището на разходите. В резултат на постигнатия компромис между републиканци и демократи се увеличи финансирането на Пентагона, което бе един от приоритетите на републиканците и на г-н Тръмп. Предвидено е финансиране и на приоритетни въпроси за Демократическата партия като субсидиите за здравеопазването.

Общите разходи за отбрана ще са $598.5 милиарда. Министерството на отбраната получава допълнително 15 милиарда долара за борба с тероризма. Отпускат се и 1.5 милиарда долара за опазване сигурността на границата, но не и средства за започване на строителни работи по стената с границата с Мексико, срещу което възразяват представителите на Демократическата партия. Увеличават се парите за НАСА, за медицински изследвания, ФБР и други федерални правоналагащи агенции. Увеличава се и финансирането на Националния здравен институт, което демократите отчетоха като свой успех.

В новия бюджет са предвидени и 560 милиона долара в подкрепа на Украйна. 150 милиона от тях ще бъдат предоставени по линия на Пентагона за оказване на военна помощ на Киев, включително за подготовка на украински военнослужещи, доставка на отбранително оръжие, логистична помощ, предоставяне на информация от американските на украинските военни и спецслужби. Още 410 милиона долара ще бъдат предоставени по линия на Държавния департамент. Документът предвижда забрана за доставка на преносни зенитни ракетни комплекси за Украйна, както и за предоставяне на каквато и да било военна или финансова помощ за батальона „Азов", който американските власти смятат за неонацистки.