Канада се нуждае от близо 30 000 нови имигранти, ориентирани в селското стопанство, които да открият собствени ферми или да поемат съществуващите, за да се избегне надвисналата криза с работната ръка в сектора.
Повечето от тях обаче предпочитат да се ориентират към други сектори, тъй като настоящите програми не са създадени за привличане или подкрепа на подобна работна сила.
Според скорошен доклад на RBC, цитиран от CBC, 40% от земеделските производители ще се пенсионират до 2033 г., а 66% от фермерите нямат план за приемственост в следващите 10 години.
В същото време изследователите очакват ангажираните работници в селското стопанство да намалеят с около 24 000 души, работещи във ферми, разсадници и оранжерии.
За да се запълни този недостиг, в доклада се предлага Канада да актуализира имиграционните си програми, за да привлече специално 30 000 новодошли, ориентирани към селското стопанство.
Едно от решенията е да се създаде федерален процес за получаване на статут на постоянно пребиваващи чуждестранни работници, с опит в стопанството.
"Програмата за временни работници рещава недостига на работна ръка само до време", казва Еван Фрейзър, съавтор на доклада и директор на Института по храните "Аррел" към Университета в Гуелф, където е професор по география.
"Самата идея за временен работник мигрант, който идва само за сезона на отглеждане, няма никакъв смисъл", допълва той.
През 2020 г. Канада стартира пилотна програма за имиграция, насочена към селското стопанство, която имаше за цел да даде път към постоянно пребиваване на несезонни работници с опит, но тя ще приключи през май тази година.
От министерството на имиграцията обаче все още нямат план как да се справят с този проблем.
Говорител на ведомството посочва, че предоставянето на постоянно пребиваване на мигранти "не е решение на проблема с недостига на работна ръка".