Министърът на отбраната Пийт Хегсет преориентира американската армия, за да даде приоритет на възпирането на завземането на Тайван от Китай и укрепването на отбраната на страната, като се "поеме рискът" в Европа и други части на света. Това според "Вашингтон пост" сочи документ, известен като Временни стратегически насоки за национална отбрана и носещ според медията белезите на известната фондация "Херитидж", изготвила спорния "Проект 2025" - до степен, че някои пасажи са дума по дума, пише Дневник.
Разпространен от Пентагона в средата на март, той очертава визията на президента Доналд Тръмп за подготовка и спечелване на потенциална война срещу Пекин и защита на САЩ от заплахи в "близката чужбина", включително Гренландия и Панамския канал.
Той дава рамка, в която високопоставени служители на отбраната да подреждат приоритетите си, напътства ги и за по-активна роля в борбата с миграцията и наркотрафика.
Китай бе описан като водеща заплаха и в първия мандат на Тръмп, но насоките на Хегсет безпрецедентно описват потенциално нахлуване в Тайван като жив сценарий, приоритизиран пред друго.
Това утвърждава пренасочването на огромната военна архитектура на САЩ към Индийско-Тихоокеанския регион отвъд мисията за отбрана на страната.
В същото време увеличаването на разходите за отбрана в Европа "ще гарантира, че НАТО може надеждно да възпира или победи руската агресия, дори ако възпирането се провали и САЩ вече са ангажирани или трябва да задържат сили за възпиране, първичен конфликт в друг регион", продължава документът.
"Поемане на риск"
Отвъд този регион може да се "поеме риск" предвид ограничеността на ресурсите: в Европа, Близкия изток и Източна Азия. За целта съюзниците там - т.е. и Европа - трябва да харчат повече за отбрана.
На тези региони ще се пада по-голямата част от възпиращата роля срещу Русия, Северна Корея и Иран. Това отрежда на Европа ролята да възпира Москва - нещо, за което непотвърдени думи на Тръмп на среща с колегите от Франция и Украйна също загатват още преди той да стане президент.
Ръководството на Хегсет признава, че е малко вероятно САЩ да предоставят значителна, ако изобщо има такава, подкрепа на Европа в случай на руски военен напредък. Затова Вашингтон смята да подтикне съюзниците си да поемат основна защита на региона. САЩ ще подкрепят Европа с ядрено възпиране на Русия и НАТО трябва да разчита само на американските сили, които не са необходими за отбраната на страната или мисиите за възпиране на Китай, се казва в документа.
Онези групировки в Близкия изток и Африка, които не планират международни атаки (дори да са регионална опасност), ще бъдат деприоритизирани.
Само Китай и САЩ
"Китай е единствената заплаха в развитие" и трябва да му се откаже възможността да представи света пред свършен факт, превземайки Тайван, продължава Хегсет. Вътрешната защита на САЩ е единственият голям друг приоритет. Заплахата от Москва няма да е в сметките, когато се планират мерките в случай на голяма война, ще се планира само с оглед на конфликт с Китай.
Съответно НАТО трябва да поеме "много по-голяма" тежест, защото САЩ няма да са склонни да предоставят сили, ако приоритетите им се фокусират другаде. Това, отбелязва "Вашингтон пост", е в разрез със Стратегията за национална отбрана на Байдън от 2022 г. и фокуса върху Русия.
В комисиите по национална сигурност в Конгреса републиканци и демократи описват документа като объркващ, според помощник в законодателния орган.
Това изисква оттегляне от по-голямата част от света, но въпреки това администрацията демонстрира огнева мощ и възпиране срещу хутите, продължава помощникът, според когото трудно ще се изготви стратегия около тези насоки: "Има напрежение между "Искаме американска сила и военно господство в света" и "искаме да бъдем навсякъде, но и никъде".
Връзката с "Проект 2025"
В документа от 9 страници има подобни и дори на места идентични пасажи с доклад на изготвилата "Проект 2025" фондация "Херитидж" според анализ, който прави американският вестник. Един от съавторите на доклада на Heritage, Александър Велес-Грийн, сега изпълнява временна роля като висш политически служител на Пентагона. Въпросният доклад от август препоръчва приоритизиране на действия срещу потенциална китайска инвазия, натиск за споделяне на бремето от съюзници и защита на самата страна.
Дотук насоките на Хегсет съвпадат и с трите точки. Помощникът в Конгреса каза, че за служителите на Капитолийския хълм е било ясно, че документът носи влиянието на консервативния мозъчен тръст, а "Херитидж" не отговори на искане за коментар, продължава "Вашингтон пост", припомняйки, че Доналд Тръмп предизборно се дистанцира от проекта, но политиките му недвусмислено показаха силно влияние от фондацията.
Високопоставени американски военни служители директно обвързаха визията на "Херитидж" с насоките на Хегсет.
Какво се променя в Азия
Новите насоки на Пентагона за Тайван включват увеличаване на присъствието на войските чрез подводници, бомбардировачи, безпилотни кораби и специални части от армията и морската пехота, както и по-голям фокус върху бомбите от типа противобункерни.
Планът също така призовава за подобряване на отбраната на местата с американските войски в региона, генериране на предварително позиционирани запаси и подобряване на логистиката. Редом с това се говори и за "натиск" Тайпе да увеличи значително разходите за отбрана. Тръмп е призовавал делът да достигне до 10%, или много над харченото и сега за отбрана.
Откакто встъпи в длъжност, Тръмп избягва въпроса дали САЩ биха позволили на Пекин да превземе острова със сила.
Двама души, запознати с официалните дискусии в Тайван, казаха, че правителството в Тайпе се бори да си пробие път към новата администрация на САЩ на фона на нарастващи съмнения относно подкрепата на Вашингтон - особено след злополучната среща на лидерите на САЩ и Украйна в Белия дом. Президентът Лай Чин-те миналата седмица опита да успокои Тръмп с думите, че Тайван ще увеличи разходите си за отбрана до над 3 процента от своя БВП, при около 2.5% сега.