сн. „Новини”
Предизборната кампания още не е започнала, но в СДС вече ври и кипи. От няколко седмици синята партия, която някога бе надеждата на България, се е превърнала в смешно подобие на БКП, където непослушните ги сочат с пръст и ги изхвърлят от редиците, а от останалите все още нейни членове се изисква безпрекословно послушание на лидера. Изключените са депутатите Мартин Димитров, Ваньо Шарков и Димо Гяуров. Димитров при това бе изхвърлен от СДС с пълно единодушие на всичките гласували 56 души в Националния изпълнителен съвет на партията. Забавният момент в цялата история, е че Мартин Димитров всъщност бе неин председател съвсем доскоро.
Шарков пък е бивш главен секретар на СДС по времето, когато председател беше Надежда Нейнски, тогава още Михайлова. А Димо Гяуров при управлението на правителството на Иван Костов бе директор на Националната разузнавателна служба. „Тези трима според колегите са нарушили основните принципи и с действие и думи уронват престижа на СДС. През последните месеци има достатъчно доказателства в тази посока.
Те вече не работят за каузата СДС"
мотивира действията председателят Емил Кабаиванов. Веднага след това самата Нейнски също обяви, че напуска СДС. „Не аз напускам партията, тя ме напусна", обяви някогашният външен министър на България. Гяуров пък каза, че „най-вероятно ръководството на СДС разчита на това да уплаши останалите и те да станат по-послушни. За съжаление партията, която обедини мечтите, очакванията на всички хора преди 20 години, вероятно е на път да приключи съществуването си". Според Мартин Димитров сегашното ръководство на СДС само през ноември е направило неща, които за 20-годишната история на сините не са се случвали. „Бих се с всички сили за СДС, но вече той е тотално продаден на ГЕРБ. ГЕРБ имат пълен контрол над СДС в момента. С това изключване започва вълна на хора, напускащи СДС, и до изборите ще останат само Кабаиванов, Иван Сотиров, Борис Марков и Румен Христов. Никой друг няма да е останал до изборите, помнете ми думите", прогнозира той.
Основната причина за последните скандали е съпротивата на част от СДС срещу идеята на ГЕРБ представител на сините, и по-специално Петър Стоянов, да бъде предложен за член на Конституционния съд. Мартин Димитров и Ваньо Шарков заедно с Надежда Нейнски също така се обявиха и за продължаване на съглашението с партията ДСБ на Иван Костов и съвместно явяване на предстоящите през 2013 г. парламентарни избори, което беше посрещнато с
възмущение от сегашното ръководство на СДС
начело с председателя д-р Емил Кабаиванов.
Депутатът Михаил Михайлов пък е бил освиркан на партийната сбирка. Той разказа, че е предложил ръководството на СДС да подаде оставка - председателят Емил Кабаиванов, председателят на предизборния щаб Борисов Марков и главният секретар Константин Арабаджиев. Тогава част според него от присъстващите членове на Националния съвет са го освиркали. По този начин СДС се отървава от хората, които стопираха сближаването му с ГЕРБ, и ще може спокойно да задвижи отново процедурата за избор на конституционен съдия от сините редици. Той обаче няма да се казва Петър Стоянов, защото бившият президент сам се оттегли от тази надпревара.
„Националният съвет задължава останалите шест народни представители, излъчени от СДС, които са в парламента, да внесат и да гласуват за предложението, направено от НИС на СДС за член на Конституционния съд, заяви Кабаиванов. „Ако откажат да внесат кандидатурата,
съдбата им ще бъде същата"
допълни той. На въпрос дали би трябвало изключените депутати от СДС да напуснат парламентарната група на Синята коалиция, Кабаиванов посочи: „Би било коректно от тяхна страна, но не вярвам да съберат мъжество за това."
Точно по същото време Иван Костов, веднага щом разбра за изключването, покани Мартин Димитров и Ваньо Шарков и те приеха да бъдат включени в сформирания от партията ДСБ инициативен комитет, който ще участва като страна в предстоящия референдум за атомната енергетика. Този комитет трябва да събере 7000 подписа, за да бъде признат за страна в референдума.
Мартин Димитров става вторият бивш председател на партията, изключен от редовете й. Преди него това се случи с Пламен Юруков. На 1 май 2009 г. вечерта, без официално решение на Националния съвет на СДС, председателят Пламен Юруков и главният секретар Пламен Радонов регистрираха СДС в Централната избирателна комисия за Европейски парламент (ЦИКЕП) самостоятелно, а не като част от коалиция с ДСБ. Тогава Мартин Димитров заяви: „Направен е криминален опит за подмяна на СДС. В този криминален опит участват БСП и ДПС." Три дни по-късно, на 4 май, Националният съвет на СДС изключи от партията Юруков и Радонов. Заедно с тях бяха изхвърлени още депутатите Марио Тагарински, Иван Колчаков, Димитър Димитров и Димитър Йорданов, които бяха напуснали парламентарната група на ОДС. А Националният съвет гласува и за изключването няколко активисти от провинцията, които чрез жалба забавиха регистрацията на устава на партията. Така партията с още нерегистрирания в съда председател Мартин Димитров се обедини с ДСБ за участие в коалиция за изборите за евродепутати. |