Представители на американското разузнаване твърдят, че са успели да съберат изключително подробна и точна картина на плановете на шефа на Вагнер Евгений Пригожин, довели до неговия краткотраен бунт, съобщи CNN, позовавайки се на свои информирани източници. Те са имали инфромация включително за това къде и как Вагнер планира да напредне.
Но разузнавателните данни са били толкова внимателно пазени, че са били споделяни само с избрани съюзници, а не на по-широко ниво на НАТО, са казали още източниците.
Вашингтон обаче не е разполагал с информация точно кога Пригожин ще действа. Той изглежда е решил да продължи напред с плана си след декларация от 10 юни от Министерството на отбраната на Русия, че всички частни военни компании, включително Вагнер, ще бъдат принудени да подпишат договори с руските военни в началото на юли и по същество да бъдат погълнати от руската армия.
Разузнаването е било толкова секретно, че в рамките на САЩ информация за готвения бунт са имали само за най-високопоставените служители на администрацията, както и групата от осем членове на Конгреса, които имат достъп до най-чувствителните разузнавателни въпроси.
Секретността около разузнаването е причината някои висши европейски служители и дори висши служители в правителството на САЩ да бъдат хванати неподготвени от атаката на Пригожин в петък и скоростта, с която силите на Вагнер се придвижваха в Ростов на Дон и към Москва в събота сутринта, казаха източниците.
Някои представители на НАТО също са изразили разочарование, че разузнавателните данни не са споделени, но това би рискувало да се компрометират изключително чувствителни източници и методи на добиване на инфромация.
Украинските служби също не са били уведомени предварително,
главно поради опасения, че разговорите им с американските служби може да бъдат прихванати от противници.
Байдън прекара дните след затихването на бунта в разговори със съюзници, включително лидерите на Франция, Германия, Обединеното кралство и Канада, както и с украинския президент Володимир Зеленски.
По време на тези разговори той е споделил с каква информация са разполагали САЩ.
Американски служители от месеци следяха продължаващата вражда на Пригожин с руското министерство на отбраната и забелязаха, когато заплахите се обменяха между тях, твърдят източниците.
Имало е и признаци, че Вагнер трупа оръжия и боеприпаси,
които бяха използвани по време на бунта, съобщи CNN.
Сенаторът от Демократическата партия Марк Уорнър от Вирджиния, председател на комисията по разузнаването на Сената и член на Групата на осемте, каза, че бунтът на Пригожин „е бил почти скрит на видно място“. Все пак за служителите на американското разузнаване слабата съпротива срещу Вагнер се оказала изненада.
„Путин преди десет години никога не би позволил това да се разиграе по начина, по който се случи“, каза Уорнър в „Inside Politics“ на CNN, добавяйки, че руският президент е „очевидно отслабен“.
„Фактът, че имате група наемници, която не мисля, че е имала пълни 25 000 войници, както твърди Пригожин, но е успяла буквално да марширува в Ростов, град с милиони хора, който беше командването и контрола на цялата война в Украйна и да го превземете с едва един изстрел – това е най-малкото безпрецедентно“, каза Уорнър.
Множество източници казаха пред CNN, че американски и западни служители смятат, че Путин просто е бил хванат неподготвен от действията на Пригожин и не е имал време да организира силите си срещу наемниците на Вагнер, преди те да успеят да поемат контрола над военния щаб в Ростов.
Путин също така вероятно не е искал да отклонява значителни ресурси от Украйна.
Длъжностните лица обаче вярват, че ако Пригожин се е опитал да превземе Москва или Кремъл, той е щял да загуби - решително. Вероятно затова Пригожин се е съгласил да сключи сделка с Беларус и в крайна сметка е обърнал войските си, казват източниците.