Федералното правителство на САЩ ще промени правилата, по които прилага основния закон за опазване природата, познат като Закон за застрашените видове (ESA). Планът предвижда премахване на автоматичната защита на застрашените видове, като се вземат предвид икономически фактори при тяхното опазване.

В момента в ESA изрично е записано, че икономически фактори и интереси не могат да са основание за нарушаване на опазването на застрашените видове и решенията трябва да се взимат изцяло на базата на данни от науката.

Новите правила би трябвало да влязат в сила след 30 дни. Главните прокурори на поне 10 щата вече обявиха, че ще заведат дела срещу тях.

Природозащитни организации пък предупреждават, че ако промените влязат в сила, това ще допринесе за изчезването на уязвими животински и растителни видове.

Законът ESA е подписан през 1973 г. от Ричард Никсън. Той включва мерки за защита на над 1600 вида растения и животни, които са заплашени от изчезване. Смята се, че законът е бил причината да не изчезнат калифорнийските кондори, и морските крави във Флорида, сивите китове и дори мечките гризли в Скалистите планини.