Финансовото министерство на САЩ е започнало прекратяване на данъчен договор с Унгария, след като премиерът Виктор Орбан провали с ветото си решение на ЕС за одобряване на световната сделка за минимална ставка на корпоратувния данък, прокарвана от администрацията на президента Джо Байдън. Процедурата ще приключи към края на годината.
В изявление на министерството от петък се посочва, че договорът, датиращ още от 1979 г., вече е с твърде едностранно действие и не носи ползи на американските инвеститори и предприемачи.
"САЩ отдавна и при различни президенти имат притеснения за унгарската данъчна система и договора с Унгария. Обсъждали сме ги с унгарската страна от миналата есен насам, но предприемаме тази стъпка поради нежеланието на Будапеща да предприеме действия в отговор на тези притеснения", допълва финансовото министерство.
"анулирането на договора е сериозен ход и ще се отрази зле на бизнеса между САЩ и Унгария"
В САЩ има и симпатизиращи на неотстъпчивостта на Орбан, като двама конгресмени републиканци поздравиха с писмо унгарския посланик за това, че страната му брани "суверенното си право на собствени данъчни закони срещу натиска от държави с високи данъци". От 2010 г. Унгария свали корпоративния си данък от 19% на 9%, променяйки ефекта от договора от 1979 г. и американската позиция към него. САЩ са прекратявали подобен договор и преди, включително срещу Малта, друг член на ЕС.
Вашингтон е разочарован от Орбан и по други линии: нагаждането на избирателните закони в полза на партията му "Фидес"
налагането на контрол над медиите и съдилищата, антиимигрантски кампании, отказ от увеличаване на разходите за отбрана, защита на руските енергийни доставки, несъгласие с твърдата линия към Китай (в Унгария е най-големият център за доставки на "Хуауей", твърди WSJ), блокиране доставки от натовски държави за Украйна през унгарска територия, съпротива срещу санкциите на ЕС срещу режима на Владимир Путин. Външният министър Петер Сиярто заяви в петък за пореден път, че позицията на страната е, че глобалният договор за минимален корпоративен данък ще съсипе конкурентоспособността на Европа и ще застраши работни места в Унгария. "На тази основа - и независимо колко голям е натискът върху нас - очевидно не подкрепяме въвеждането на минимален глобален данък в Европа. Ще продължим професионалните си консултации по данъчни въпроси с нашите приятели републиканци", написа Сиярто във Facebook.