Прекалено много хора имат допуск до най-пазените тайни на САЩ, затова трябва да има централизиран орган, който да следи процеса по засекретяване.
Това заяви председателят на комисията по разузнаване при Сената на САЩ Марк Уорнър по повод изтичането на документи в онлайн чат група.
На 14 април 21-годишният гвардеец от американската Национална гвардия на военно-въздушните сили Джак Тейшейра беше обвинен в разкриване на класифицирани документи онлайн, смятано за най-сериозния пробив в сигурността на САЩ след разпространяването през 2010 г. на над 700 000 документи, видеозаписи и дипломатически телеграми от организацията „Уикилийкс“.
Сенатор Уорнър каза по американската телевизия Ей Би Си, че може би има прекалено много хора, които са с достъп до най-високото ниво на секретни документи, тъй като над 4 милиона души имат допуск до тази най-класифицирана информация.
Влиятелният пост на сенатора от щата Вирджиния придава тежест на неговите препоръки в момент, когато администрацията на президента на САЩ Джо Байдън проучва как се борави с разузнавателна информация и търси начини за предотвратяване на бъдещи течове.
В САЩ има множество служби, които събират разузнавателни данни и според Уорнър тази ситуация трябва да се преразгледа.
Нуждаем се от някой, който да отговаря за целия процес по класификация и според мен достъпът тези класифицирани документи трябва да е по-ограничен, каза сенаторът.
Уорнър даде пример с Агенцията за национална сигурност, където в миналото е имало течове на информация и затова сега вътрешният контрол ограничава копирането на документи.
Пентагонът нарече последния теч на класифицирана информация „умишлено престъпно деяние“, припомня Ройтерс, цитирана от БТА.