Съединените щати „принципно отхвърлят“ решението на Международния наказателен съд да издаде заповед за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху и бившия министър на отбраната на страната Йоав Галант, предаде АФП.

„Оставаме дълбоко обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест, и от тревожните грешки в процеса, довели до това решение. Съединените щати са категорични, че Международният наказателен съд няма юрисдикция по този въпрос“, заяви говорител на Съвета за национална сигурност.

В изявлението не се споменава за заповедта за арест, издадена от МНС и за военния ръководител на Хамас Мохамед Дейф. Майк Уолц, бъдещият съветник за националната сигурност в администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, защити Израел и обеща „силен отговор на антисемитските пристрастия на МНС и ООН през януари“.

„МНС няма не се ползва с доверие и тези твърдения бяха отхвърлени от правителството на САЩ“, написа Уолц в X.

Коментарите му отразяват по-широкото възмущение сред републиканците. Някои от тях призовават Сената на САЩ да санкционира МНС, наброяващ 124 национални членове. На теория те са длъжни да арестуват лица, за които има издадени заповеди. Нито САЩ, нито Израел са членове на МНС и двете страни отхвърлиха неговата юрисдикция.

По-рано базираният в Хага съд заяви, че заповедите за арест на Нетаняху и Галант са издадени „за престъпления срещу човечеството и военни престъпления, извършени най-малко от 8 октомври 2023 г. до най-малко 20 май 2024 г.“. Издадена е заповед и за Дейф, за когото Израел твърди, че е бил убит при въздушен удар в Газа през юли. Хамас обаче не е потвърдила смъртта му.