САЩ наложиха ограничения за притежателите на унгарски паспорти по своята програма за безвизово пътуване, заявявайки, че Будапеща не е разгледала уязвимостите в сигурността, многократно изтъквани от Вашингтон, съобщи "Ройтерс".
Отношенията между двете правителства напоследък са утежнени от забавянето на ратификацията от страна на парламента в Будапеща на присъединяването на Швеция към НАТО и от ограниченията, наложени от националистическото правителство на премиера Виктор Орбан, на правата на ЛГБТК общността.
В изявление посолството на САЩ в Будапеща заяви, че периодът на валидност, предлаган на унгарците в рамките на електронната система за разрешение за пътуване (ESTA), ще бъде незабавно намален от две години на една година и че само единични, а не многократни, посещения ще бъдат разрешени съгласно системата.
Унгария предостави гражданство на около един милион души между 2011. и 2020 г. - предимно етнически унгарци, живеещи в съседни държави - "без адекватни мерки за сигурност за проверка на самоличността им", посочи посолството на САЩ.
Предоставянето на гражданство беше политически ход на Орбан, който му спечели гласове на следващите избори.
Високопоставен служител на правителството на САЩ каза, че промените не се отнасят за никой от останалите 39 участници в Програмата за безвизово пътуване и са "единствено за Унгария".
"Има системен проблем, който е, че
стотици хиляди паспорти са били издадени между 2011 и 2020 г. без въведени изисквания за проверка на самоличността",
каза служителят.
Попитан дали мярката е свързана с други въпроси, които предизвикаха търкания между двете правителства, той отговори: "Съединените щати обръщат голямо внимание на изборите на Унгария", добавяйки обаче, че стъпката не трябва да се тълкува като послание за други проблеми.
По думите му уязвимостите в сигурността в Унгария са били идентифицирани много преди нахлуването на Русия в Украйна.
Ограниченията бяха въведени ден след като управляващата партия на Орбан "Фидес" бойкотира парламентарна сесия, свикана от опозиционните партии за гласуване на кандидатурата на Швеция за НАТО. Гласуването в крайна сметка не се проведе.
Швеция кандидатства миналата година за присъединяване към НАТО след руската инвазия в Украйна, но възраженията на Турция и Унгария забавиха кандидатурата ѝ.
През 2014 г. Съединените щати забраниха на шестима унгарци да влизат в САЩ като предупреждение към предишното правителство на Орбан да промени политики, които заплашваха да подкопаят демократичните ценности.