САЩ наложиха санкции на китайски служители, които провеждат политика на "насилствена асимилация" на тибетски деца, повече от един милион от които според експерти на ООН са били отделени от семействата си, предаде БТА.

Ръководителят на американската дипломация Антъни Блинкън обяви, че страната му повече няма да издава визи на китайски ръководители, отговорни за системата от интернати, в които насилствено се изпращат млади тибетци, отделени от семействата си.

Визовите ограничения са част от поредицата мерки, предприети от САЩ срещу Китай въпреки неотдавнашното възобновяване на диалога между висши представители на двете сили.

Политиката на Пекин "цели премахване на уникалните езикови, културни и религиозни традиции на Тибет сред младите поколения тибетци", се казва в изявлението на Блинкън. "Призоваваме китайските власти да спрат насилственото изпращане на тибетски деца в държавни пансиони и да прекратят политиката на насилствена асимилация в Тибет и други части на Китай", добави той.

От 2021 г. насам Съединените щати обвиняват Китай в "геноцид" срещу уйгурите в северозападната част на страната. Американските власти и правозащитни организации твърдят, че много представители на това малцинство са подложени на принудителен труд и са интернирани в лагери.

В изявлението си Блинкън се позова на специалните докладчици на ООН, които през февруари заключиха, че около един милион тибетски деца са били отделени от семействата си и насилствено асимилирани в културата на мнозинството хан. В интернатите те са принудени да учат мандарин и не изучават тибетски език, история или култура.

Китайският външен министър е определял този доклад като "напълно неоснователен", припомня АФП.