Съединените щати заявиха, че изборите в Иран на 1 март със сигурност ще бъдат нечестни, докато консервативният истаблишмънт се опитва да отхвърли призивите за бойкот.
"Нямам очаквания, че изборите в Иран ще бъдат свободни и честни и подозирам, че голям брой иранци нямат очаквания, че тези избори ще бъдат свободни и честни", заяви говорителят на Държавния департамент Матю Милър пред репортери.
"Хиляди кандидати вече бяха дисквалифицирани в рамките на непрозрачен процес, а светът отдавна знае, че политическата система на Иран се характеризира с недемократични и непрозрачни административни, съдебни и избирателни системи", каза Милър.
На 1 март в Иран се провеждат избори за парламент и за Асамблея на експертите, която назначава върховния лидер на ръководената от духовници държава.
84-годишният аятолах Али Хаменей, който заема най-високия пост от 1989 г. насам, насърчи иранските избиратели да излязат на избори, обвинявайки "враговете" на държавата, че искат ниска избирателна активност. Изборите обаче бяха критикувани дори от ветерани в ислямската република. Хасан Рухани, който като президент на Иран до 2021 г. се стреми да намали напрежението със САЩ, заяви, че му е забранено да се кандидатира за нов мандат в Асамблеята на експертите след 24 години членство. Той призова изборите да бъдат "протестен вот", но спря да призовава директно за бойкот, за който се застъпват някои опозиционни фигури и членове на диаспората.
Съединените щати и Иран са противници от 1979 г., когато Ислямската революция свали прозападния шах.
Последните избори се провеждат, след като отношенията на Иран със Съединените щати отново се влошиха след нападението на 7 октомври в Израел, извършено от Хамас, който е подкрепян от Ислямската република.