САЩ и Китай се договориха да работят за организирането на среща между лидерите на двете страни следващия месец, съобщиха американски официални лица, след като президентът Джо Байдън се срещна с висшия дипломат на Пекин в Белия дом, предаде АФП.

Байдън покани Си Дзинпин в Сан Франциско през ноември за срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) на фона на напрегнатите отношения с Китай. Си все още не е потвърдил, че ще дойде.

След като китайският външен министър Ван Йи проведе разговори с Байдън и други високопоставени американски служители във Вашингтон, Белият дом заяви, че двете страни са се договорили да поддържат "дипломация на високо равнище", за да се опитат да изгладят отношенията.

Двете страни "потвърдиха", че "работят заедно за среща между президента Байдън и президента Си Дзинпин в Сан Франциско през ноември", се казва в изявление на Белия дом.

Високопоставен служител на администрацията заяви, че Белият дом оставя на Пекин да потвърди, че Си ще дойде, но "ние се подготвяме именно за такава среща".

По-рано Байдън каза на Ван, че Вашингтон и Пекин трябва "отговорно да управляват конкуренцията в отношенията и да поддържат открити линии за комуникация", съобщи Белият дом.

В условията на бушуващия в Близкия изток конфликт между Израел и Хамас Байдън също така "подчерта, че Съединените щати и Китай трябва да работят заедно за справяне с глобалните предизвикателства", се казва още в изявлението.

Представители на САЩ "изразиха дълбоката ни загриженост от ситуацията (в Близкия изток) и настояха Китай да възприеме по-конструктивен подход", включително да разговаря със съюзниците си там, добави висшият служител на администрацията.

Белият дом публикува снимка на Байдън и Ван, на която те се ръкуват. Журналисти не бяха допуснати до срещата, на която присъстваха и държавният секретар Антъни Блинкен и съветникът по националната сигурност Джейк Съливан.

Ван е на двудневно посещение във Вашингтон, по време на което се срещна и с Блинкен и Съливан - последната от поредицата контакти на високо равнище между САЩ и Китай.

Очакваше се китайският външен министър да се срещне с Байдън, след като Блинкен се срещна със Си в Пекин през юни, но преди това това не беше потвърдено.

След срещата с Блинкен в четвъртък Ван заяви, че иска да "стабилизира отношенията между САЩ и Китай" и да "намали неразбирателството" след години на напрежение.

Признавайки, че различията все още ще се появяват, Ван каза, че Китай ще реагира "спокойно, защото сме на мнение, че кое е правилно и кое не, не се определя от това кой има по-силна ръка или по-силен глас".

Байдън и Си не са имали контакт от срещата си в Бали през ноември 2022 г.

От години отношенията между двете най-големи икономики в света са напрегнати, тъй като те се борят за влияние в Азиатско-тихоокеанския регион и извън него. Пекин засилва сътрудничеството с Русия в опит да намали господстващото положение на САЩ.

Напрежението е особено голямо по отношение на Тайван, самоуправляващата се демокрация, за която претендира Пекин, който през последната година започна мащабни военни учения в отговор на действията на американските законодатели.

Съединените щати и Китай си размениха реплики и по отношение на конфликта в Близкия изток, където Байдън е основният съюзник на Израел.

Представители на САЩ многократно са говорили за създаването на "предпазни огради" с Китай, за да се предотвратят най-лошите сценарии, и са се опитвали, без успех, да възстановят контактите между двете армии.

В сряда Байдън предупреди Китай за договорните задължения на САЩ към Филипините, които заявиха, че китайски кораби умишлено са ударили лодките на Манила в спорните води - твърдение, оспорвано от Пекин.

В речта си заедно с министър-председателя на Австралия, ключов съюзник в Азиатско-тихоокеанския регион, Байдън обеща да се конкурира с Китай "по всички начини в съответствие с международните правила - икономически, политически, по други начини. Но не търся конфликт."