Най-високопоставените дипломати на САЩ и Китай ще се срещнат в събота в Бали в нов опит да предотвратят излизането на високото напрежение извън контрол. Държавният секретар Антъни Блинкън и външният министър Ван И ще проведат сутрешни разговори и работен обяд на индонезийския курортен остров, след като вземат участие в срещата на Групата на 20-те най-развити икономики.
След като Западът изолира Русия заради нахлуването й в Украйна и несигурността в световната икономика се увеличава, Китай и САЩ направиха предпазливи крачки в опит да намалят безбройните си разногласия.
Блинкън и Ван ще се срещнат лично за първи път от октомври насам и ще подготвят почвата за очакваните виртуални разговори през следващите седмици между президентите Джо Байдън и Си Дзинпин. От миналия месец насам САЩ и Китай проведоха и разговори между своите ръководители на отбраната, финансите и националната сигурност, както и между висши военни командири.
Китайският държавен вестник Global Times, известен с критиките си към Вашингтон, написа, че нарастващото взаимодействие "подчертава консенсуса на двете страни за избягване на ескалираща конфронтация".
Но напрежението остава високо, особено по отношение на Тайван, като САЩ изразяват загриженост, че Китай засилва натиска върху самоуправляващата се демокрация, която смятат за част от своята територия.
Възгледите на САЩ за Китай се втвърдиха през последните години и Байдън до голяма степен запази същността на твърдия подход на своя предшественик Доналд Тръмп, който разглежда Пекин като основен глобален конкурент на Вашингтон.
Но в неотдавнашна реч Блинкън даде да се разбере, че САЩ не се стремят към нова "студена война", дори и да се придържаше към критиките - включително обвини Пекин в геноцид срещу предимно мюсюлманския уйгурски народ.
Широко разпространено е очакването, че администрацията на Байдън скоро ще намали някои от митата на Тръмп върху китайските стоки - ход, който би могъл да облекчи рязко покачващата се инфлация, превърнала се в основна политическа отговорност в САЩ.
Представителите на Вашингтон също така са предпазливо оптимистични относно позицията на Китай спрямо Украйна, като осъждат риторичната подкрепа на Русия, но не виждат признаци, че Пекин подкрепя думите си с материална помощ.
"Поразително беше колко премерено и, един вид, сдържано" се изказа Китай по отношение на Украйна по време на петъчните преговори на Г-20 при закрити врата, заяви един от служителите, при опитите на САЩ да изолират руския външен министър Сергей Лавров, който според дипломатите е напуснал на фона на западните критики.
Представителите на САЩ са наясно, че всеки малък меден месец с Китай може да бъде краткотраен.