САЩ и Канада се споразумяха за временно затваряне на границата за несъществени пътувания, заяви президентът Доналд Тръмп в сряда. Мярката е част от борбата за спиране на разпространението на коронавируса. И двете страни са нетърпеливи да спрат разпространението на вируса, но също така поддържат жизненоважните си икономически отношения. Канада разчита на САЩ за 75% от износа си. Тръмп направи съобщението в Twitter, като заяви, че решението няма да повлияе на потока на търговията между страните. "По взаимно съгласие ще временно затворим северната си граница с Канада за несъществен трафик. Търговията няма да бъде засегната. Подробности, които трябва да следвате!", написа Тръмп.
We will be, by mutual consent, temporarily closing our Northern Border with Canada to non-essential traffic. Trade will not be affected. Details to follow!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 18, 2020
Шофьорите на камиони, които живеят в САЩ част от годината и се връщат в Канада, са сред онези, които се очаква да получат освобождаване от забраната. Пълното затваряне на границата би причинило сериозни икономически щети както на САЩ, така и на Канада, тъй като двете икономики са интегрирани. Голяма част от хранителните доставки на Канада идват от или през САЩ, а 98% от нейния износ на нефт отива в САЩ. Около 18% от американския износ отиват за Канада. Канадският премиер Джъстин Трюдо заяви в понеделник, че ще затвори границите на страната за всеки, който не е гражданин, американец или постоянно пребиваващ и дори тогава те трябва да се самоизолират за 14 дни след пристигането си. Трюдо заяви, че освобождаването за американците, въпреки бързото нарастване на случаите в САЩ, се дължи на "нивото на интеграция на нашите две икономики". Вицепремиерът на Канада Кристиа Фрийланд заяви, че границата е жизненоважна за ежедневието на хората от двете страни. "Близо 200 000 души преминават тази граница всеки ден и тази граница и този трафик, който минава през тази граница, е буквално спасителна линия както за канадците, така и за американците от двете страни на тази граница", заяви Фрийланд. "Ние си набавяме хранителни стоки благодарение на камионите, които карат напред и назад през тази граница", каза тя. „Много спешно необходими медицински консумативи и лекарства се връщат напред-назад през тази граница. А основните служители се връщат напред-назад през тази граница всеки ден. Така че това е уникална връзка за Канада и за нас е важно да се справим с нашата ситуация на границата за да сме сигурни, че действаме, за да оправим нещата. '' Но много хора в Канада критикуваха решението да се освободят от забрана американците. Министърът на здравеопазването на Британската Колумбия Адриан Дикс заяви, че категорично не е съгласен с американското освобождаване, предвид скока в случаите в съседния щат Вашингтон. Брус Хейман, бивш американски посланик в Канада, заяви, че и двете страни признават колко хора преминават границата всеки ден. "Граничният трафик вече се забави и в съответствие с препоръките да останете у дома и да премахнете несъщественото движение", каза Хейман. „Новите правила, приети заедно за нашата споделена граница, имат смисъл.“ Робърт Ботсуел, професор по канадска история и международни отношения в Университета в Торонто, отбеляза, че съгласието между правителството и правителството просто ратифицира това, което вече съществува. "Туризмът в епохата на коронавируса е противоречие в термините", каза Ботсуел. "И никой канадец с ума си не би искал да бъде заразен с вируса от американската страна на границата, предвид хищната американска медицинска система за ценообразуване. Всъщност застрахователните компании вече са се погрижили за проблема. Много от нас са получили известия, че няма да плащат за лечение на вируси южно от границата."