Евентуален дефолт на Русия по външния дълг няма да предизвика сериозен трус на световните пазари, прогнозира Белия дом предвид съмненията, че Москва е платила на международните си кредитори по падежа на две дългови емисии в долари и евро, който е в петък.
"Очакваме отражението върху САЩ и световната икономика да бъде минимално, предвид това, че Русия вече е финансово изолирана", каза на пресконференция говорителят на Белия дом Карин Жан-Пиер.
САЩ тласнаха Русия по-близо до ръба на исторически дефолт по дълга в сряда, следа като не удължиха лиценза за плащане на държателите на руски държавни ценни книжа в момент, когато Вашингтон засилва натиска върху Русия заради инвазията й в Украйна.
Москва преведе задълженията си по двете емисии в деноминационните валути на книжата с една седмица по-рано, за да избегне проблеми след изтичането на лицензията, като инвестиционната банка JP Morgan, която е посредник на част от най-големите кредитори, каза, че плащанията са получени.
Следващите дати на падежи са 23 и 24 юни, когато има падежи по четири доларови емисии. Плащанията по облигациите от 24 юни няма да могат да бъдат направени без лицензията от САЩ и при това те имат гратисен период от 15 работни дни, отбелязва "Ройтерс". Това може да доведе до обявяването на Русия в дефолт от притежателите на облигациите заради неспазване на договорните условия.
В четвъртък Русия съобщи, че обмисля преиздаване на дългови емисии в рубли, за да избегне проблеми с плащанията в долари и евро заради санкциите, наложени й заради войната в Украйна.
Междувременно най-голямата руска банка, Сбербанк, реши да не изплаща дивиденти на акционерите си за 2021 г.
По-рано правителството инструктира Министерството на финансите, когато подготвя директиви за участие в заседание на Надзорния съвет на Сбербанк да не предвижда изплащане на дивиденти върху обикновени и привилегировани акции с цел осигуряване на устойчиво кредитиране на корпоративни клиенти и финансови организации, съобщава агенция "Интерфакс" в петък.
През април Централната банка препоръча на държавните банки да откажат да изплащат дивиденти през 2022 г., предвид трудната икономическа ситуация.
На 6 април САЩ наложиха блокиращи санкции на Сбербанк и редица контролирани от нея компании, които предвиждат "замразяване" на активи в САЩ и наложиха забрана на американските граждани да извършват каквито и да било транзакции с банката.
Преди войната Сбербанк планираше до 2023 г. да разпредели поне 50% от нетната печалба за дивиденти. В края на 2020 г. тя плати 55.9% от нетната си печалба, над 422 милиарда рубли на акционерите си като дивиденти.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.